غار شاپور اول ساسانی کجاست؟

غار شاپور اول ساسانی واقع در نزدیکی کازرون استان فارس است. قدمت این غار به طور دقیق مشخص نیست. اما ظاهرا پیش از دوران ساسانیان محل نیایش مردم بوده است. از ویژگی های خاص این غار وجود مجسمه ای سنگی منسوب به خود شاپور اول است. این غار یکی از مهمترین غارهای تاریخ ایران محسوب می شود.

آبشار مارگون، بلندترین آبشار چشمه ای دنیا

آبشار مارگون یکی از مرتفع ترین آبشارهای ایران است که در استان فارس واقع شده است. این آبشار از هیچ رودخانه ای سرچشمه نگرفته است. بلکه از طریق چشمه هایی که از دل کوه می جوشند روی صخره ها، سرازیر گشته است. آبشار مارگون در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارد که مسافران و گردشگران می توانند از این روستای زیبا نیز بازدید نمایند.

تنگ بستانک، بهشت گمشده

تنگ بستانک در استان فارس قرار گرفته است. مناظر چشم نواز و کم نظیر این منطقه باعث شده است تا بین گردشگران و طبیعت گردان به بهشت گمشده معروف گردد. آب و هوای این منطقه کوهستانی در تابستان بسیار خنک و دلپذیر است. همین موضوع این منطقه را محیط مناسبی برای تفریحات و تعطیلات تابستانی فراهم آورده است.

دریاچه پریشان

دریاچه پریشان یکی از جاذبه های طبیعی استان فارس محسوب می شود. این دریاچه با داشتن گونه های گیاهی و جانوری متنوع، چشم اندازی بسیار زیبا در منظقه خلق کرده است. این دریاچه بزرگترین دریاچه آب شیرین ایران و خاورمیانه به حساب می آید که صدها چشمه بزرگ و کوچک آب این منطقه را تامین می نمایند.

باغ دلگشا شیراز

تاریخچه، معماری، دیدنی های باغ، بهترین فصل بازدید از باغ ،آدرس و ساعت بازدید باغ دلگشا،رستوران های نزدیک باغ، اقامت در نزدیکی باغ دلگشا

نارنجستان قوام شیراز

نارنجستان قوام شیراز کجاست؟ نارنجستان قوام مربوط به چه دوره ای است؟ نارنجستان قوام اثر کیست؟ دیدنی های نارنجستان قوام. رستوران، آدرس، ساعت بازدید نارنجستان قوام

پاسارگاد شیراز

پاسارگاد در دشت مرغاب استان فارس، شهرستان پاسارگاد بنا شده است. به‌طور دقیق‌تر باید بگوییم که این مجموعه در 130 کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.این بنای تاریخی از دوران هخامنشیان و از زمان کوروش بزرگ بر جای مانده است.

حافظیه شیراز

خواجه شمس الدین محمد معروف به حافظ شیرازی از سخنوران نامی جهان به شمار می‌رود‌. این شاعر قرن هشتم غزل‌هایی سروده که تا به امروز زبانزد خاص و عام هستند. بنابراین آرامگاه این شاعر بزرگ که در شیراز قرار گرفته، یکی از جاذبه‌های گردشگری به حساب می‌آید.

بازار وکیل شیراز

بازار وکیل کجاست؟ تاریخچه، معماری و حجره های بازار وکیل به همراه آدرس و نحوه دسترسی با معرفی جاذبه های اطراف بازار


استان فارس کجاست؟

سفر به استان فارس یکی از جذاب ترین مقاصد ایرانگردی است. استان زیبای فارس در جنوب کشور قرار دارد. انتظار می رود که آب و هوای استان فارس گرم باشد اما باغ های داخل شیراز و جاذبه های طبیعی استان فارس در دیگر شهرها، ماجرا را مقداری متفاوت ساخته اند. باید در داخل هندسه چهارباغ دلگشا، باغ عفیف آباد، باغ ارم، نارنجستان قوام قدم بزنید. در میان بافت تاریخی و سنتی مجموعه وکیل شیراز قرار بگیرید. از مجموعه باستانی و شکوهمند تخت جمشید دیدن کنید و به شهرهای مختلف استان فارس از جمله جهرم، مرودشت، پاسارگاد و بیشاپور بروید. تا در نهایت حجم زیبایی های استان فارس برایتان آشکار شود. 
بهترین زمان سفر به این استان فصل بهار است. با هتل سازی دریا همراه باشید تا راههای سفر به استان فارس، جاذبه های گردشگری شهرهای مختلف آن، اقامت در استان فارس و رستوران ها و مراکز خرید آن را به طور کامل برایتان توضیح دهیم.


بهترین زمان سفر به استان فارس

استان فارس از نظر موقعیت جغرافیایی و قرارگیری در جنوب شرقی ایران، آب و هوایی تقریبا گرم و خشک دارد. این استان در فصل‌ تابستان، هوایی خیلی گرم و در فصل زمستان هوا خیلی سرد دارد. از طرفی اکنون با شرایط جوی جدید، شهرهای مختلف استان فارس بخصوص شهر زیبای شیراز، آب و هوایی چهار فصل دارد. بدین معنی که شما در فصل‌های مختلف می‌توانید به فارس سفر کنید و از سفر خود لذت ببرید. 
آیا می‌دانید که 15 اردیبهشت روز بزرگداشت شهر شیراز است؟ و شیراز تنها شهر ایران است که یک روز خاص برای آن داخل تقویم وجود دارد؟ شهر شیراز و باغ‌های متعدد و بهشتی آن را باید در اردیبهشت ببینید. این حجم از زیبایی منحصر بفرد سبب شده که بهترین زمان سفر به استان فارس را فصل بهار و ماه اردیبهشت بدانند.

بهترین زمان سفر به استان فارس


•    سفر به استان فارس در بهار:

در بهار استان فارس مانند بهشت است. دقیقا خود بهشت. اگر یکبار سفر به شیراز در نوروز و یا اردیبهشت را تجربه کرده باشید، با ما موافق هستید. در این فصل سرسبزی خاصی شیراز را فرا می‌ گیرد. سفر به استان فارس در فصل بهار بهترین انتخاب از نظر زمانی است. اگر به دنبال سفر ارزان به فارس هستید، بهار گزینه مناسبی نیست.


•    سفر به استان فارس در پاییز:

بعد از بهار، بهترین فصل برای سفر به فارس، فصل پاییز است. یک پالت رنگی بی‌نظیر را در پاییز شهرهای استان فارس خواهید دید. آب و هوای فارس در پاییز خنک و مناسب است. خبری از گرمای تابستان و سرمای زمستان نیست. 


•    سفر به استان فارس در زمستان:

آب و هوای شهرهای فارس در زمستان سرد و برفی است. برای کسانی که به دنبال تفریح‌های برفی و کوهستان‌های پر از برف هستند، سفر در زمستان را توصیه می کنیم. پیست اسکی سپیدان، دریاچه برم فیروز سپیدان، مقبره پربرف و باغ‌های شیراز از جاذبه‌های فارس در زمستان هستند. 


•    سفر به استان فارس در تابستان:

در تابستان شاهد آب و هوای گرم و خشکی در شهرهای مختلف استان فارس هستیم. اگر برایتان شرایط جوی در اولویت نیست، سفر تابستانی به فارس می‌ تواند خیلی متفاوت باشد. در عین حال هزینه های سفر و اقامت در شهرهای استان فارس در تابستان کمتر از دیگر فصل ها است.


راه های سفر به استان فارس

شیراز یکی از کلان شهرهای ایران است. تردد به آن از راههای مختلف ریلی، زمینی و هوایی امکان پذیر است. اگر از تهران به استان فارس می روید که فاصله 930 کیلومتر از مرکز آن یعنی شهر شیراز دارید. فاصله شیراز تا تهران نیز به صورت هوایی حدود 682 کیلومتر است. در اینجا راه‌های مختلف سفر به استان فارس را بررسی کرده ایم.

راه های سفر به استان فارس
 

•    سفر ریلی به استان فارس:

همه روزه از شهر تهران، قطار به سمت شیراز در حرکت است. سفر با قطار هزینه های سفر شما را پایین می آورد. از طرفی تجربه ای متفاوت از سفر کردن را با قطار خواهید داشت.


•    سفر زمینی به استان فارس:

اگر به دنبال توقف های میان راهی در شهرهای مختلف هستید، ماشین شخصی بهترین راه برای سفر به استان فارس است. در کنار این همه روزه از شیراز به دیگر شهرهای استان فارس و دیگر شهرهای ایران اتوبوس در حرکت است.


•    سفر هوایی به شیراز:

یک ساعت و نیم از شیراز تا تهران با هواپیما راه است. سفر به استان فارس با هواپیما گران ترین حالت و در عین حالت سریع ترین حالت ممکن است.

 

تخفیف هتل


شهرهای زیبای استان فارس

تعداد 37 شهرستان در استان فارس وجود دارند. از نظر تعداد شهرستان، استان فارس در رتبه اول کشور قرار دارد. مرکز این استان و پرجمعیت‌ترین شهر آن، شهر زیبای شیراز است. از دیگر شهرهای این استان می‌توان به جهرم، مرودشت، فیروزآباد، کازرون، پاسارگاد، سپیدان، آباده و غیره اشاره کرد. در اینجا تعدادی از مشهورترین و بزرگترین شهرهای استان فارس را برایتان لیست کرده‌ ایم.


شیراز

یکی از قدیمی‌ ترین شهرهای استان فارس و مرکز آن، شهر زیبای شیراز است. جاذبه های گردشگری این شهر تمام نمی شوند. از همان لحظه که بوی بهار نارنج باغ های شیراز از جمله باغ ارم، نارنجستان قوام، باغ دلگشا، باغ عفیف آباد و غیره شما را مست میکند، تازه ماجرا شروع می شود. مجموعه ارگ کریم خانی، مجموعه وکیل شیراز، مسجد نصیر الملک، عمارت دیوانخانه و غیره از جاذبه های تاریخی مشهور شیراز هستند. 

شهرهای زیبای استان فارس


پاسارگاد

مجموعه تاریخی پاسارگاد را همه ما می شناسیم. شهرستانی به همین نام در استان فارس وجود دارد. مرکز شهرستان پاسارگاد، شهر سعادت شهر است. این شهرستان، آب و هوای مدیترانه ای و خنکی دارد. ردر این منطقه، تپه‌های باستانی زیادی وجود دارد.


مرودشت

مرودشت زیبا را باید بشناسید. این شهر ماوای گنجیه‌ ای عظیم از تاریخ ایران زمین در عهد هخامنشی است. برای بازدید از جاذبه‌های تاریخی تخت جمشید، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی اصطخر و بهشت گمشده باید راهی شهر مرودشت در جنوب شهر شیراز شوید. شهر مرودشت از توریستی‌ ترین شهرهای ایران در چشم ایرانگردان و جهانگردان است.


جهرم

یکی از شهرهای تاریخی استان فارس جهرم است. جاذبه های تاریخی آن نیز دلیل اصلی جذب گردشگر به این شهر است. جهرم در جنوب شرقی شیراز واقع شده و آب و هوای گرم‌تری دارد. حتی نام آن نیز در ریشه به معنای جای گرم است. از جمله جاذبه‌ های این شهر می توان به بازار سرپوشیده زندیه جهرم، مسجد مدرسه خان، مسجد جامع جهرم، آبشار مروارید، غار شفق و آتشکده قدمگاه اشاره کرد. 

شهرهای زیبای استان فارس


آباده

شهر آباده را با هنر منبت کاری می شناسند. یکی از قدیمی ترین شهرهای استان فارس که شکل گیری تمدن در ان را به هزار سال پیش از میلاد نسبت می دهند. از جمله مشهورترین جاذبه های گردشگری استان فارس در شهر آباده می توان به قلعه ایزد خواست، تیمچه صرافیان و روستای چنار اشاره کرد. 


استهبان

یکی دیگر از شهرهای زیبای استان فارس که در بخش شرقی استان واقع شده است. در حال حاضر چهار محله قدیمی در این شهر وجود دارند که هرکدام مجموعه‌ حمام، بازار، آب انبار و مسجد خاص خود را دارند. از جمله جاذبه‌های دیدنی استان فارس در شهر استهبان می توان به آتشکده ماه فرخان، باغ جوزا، غار گبر و پارک های جنگلی داخل شهر از جمله پارک جنگلی استهبان اشاره کرد.


فسا

از شهرهای پربازدید استان فارس، شهر فسا است که به شهر گندم معروف است. آب و هوای این شهر نیمه خشک و معتدل است. به سبب قرارگیری در بخش کوهستانی مقداری خنک تر از دیگر شهرهای فارس است. اقتصاد این شهر بر پایه دو شغل کشاورزی و دامداری است. مرکبات این شهر نیز در داخل ایران شهرت دارد. از جمله جاذبه های گردشگری فسا می توان به تل ضحاک، آتشکده ساسانی، تل نعلکی، قلعه آشپزخانه ضحاک و منطقه باستانی کوزه گر خانه اشاره کرد.


لار

حمدالله مستوفی شهر لار، مرکز لارستان را به قرن هشتم هجری نسبت داده است. اگرچه حکایات شکل گیری شهر لار را بسیار پیش تر از این نیز می دانند. شهر لار با بندرعباس همسایه است و از نظر موقعیت سیاسی تجاری نیز اهمیت دارد. از جاذبه های گردشگری شهر لار در استان فارس می توان به قلعه جبرئیل، آتشکده محلچه و کاروانسراهای متعدد اشاره کرد.

شهرهای زیبای استان فارس


نی ریز

نی ریز از دیگر شهرهای استان فارس واقع در شرق است. شاید تعریف انار نی ریز را شنیده باشید. در این شهر به تنهایی 11 نوع انار وجود دارد. نی ریز به خاطر وجود معادن بزرگ، چاقو، گردو و بادام نیز شهرت زیادی دارد. 


کازرون

کازرون از دیگر شهرهای مهم استان فارس واقع در غرب استان است. غار شاپور و منطقه باستانی بیشاپور که به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده اند در نزدیکی کازرون قرار دارند. از جمله سوغات استان فارس در شهر کازرون می توان به گیوه دوزی، نمدمالی، دولچه دوزی و سفالگری اشاره کرد. 


داراب

میدانستید که نام شهر داراب را از داریوش دوم گرفته اند؟ در گذشته دارابگرد نام داشته و اکنون یکی از شهرهای مهم استان فارس است. آب و هوای این شهر گرمسیری و بخشی از آن کوهستانی است. پایه اقتصاد این شهر کشاورزی است و مرکبات داراب شهرت زیادی در کل منطقه دارد. از جاذبه های دیدنی آن نیز می توان به نقش شاپور، آتشکده آذرخش، مسجد جامع داراب، قصر بهرام، برج سیاه نشین و آتشکده آذرجوی اشاره کرد.

شهرهای زیبای استان فارس


صدرا

شهر صدرا یکی از شهرهای جدید استان فارس است. این شهر تا شیراز حدود 25 کیلومتر فاصله دارد. این شهر بر طبق برنامه ریزی شهری پیش رفته و انتظار می رود با تکمیل ساختمان ها و مراکز درمانی آن به یکی از قطب های درمانی اصلی کشور تبدیل شود.


سپیدان

به نسبت آب و هوای معتدل و خنکی را در شهر سپیدان شاهد هستیم. سپیدان یک شهر کوهستانی است  جاذبه های گردشگری آن شامل پیست های سوارکاری، پیست اسکی و مناطق دیدنی طبیعی است. از جمله جاذبه های گردشگری آن می توان به چشمه‌ شش پیر، دریاچه برم فیروز، تنگه تیزاب، آبشار مارگون و غیره اشاره کرد.

شهرهای زیبای استان فارس


اقلید

از دیگر شهرهای استان فارس که جاذبه های گردشگری دیدنی مانند کوه پل، دریاچه کافتر، تنگ براق، امامزاده اسماعیل و سرداب در آن قرار گرفته اند. دریاچه ها و رودخانه های اقلید مسافران زیادی را هر ساله به خود جذب می کنند.


بوانات

شهر بوانات به خاطر طبیعت و جاذبه های طبیعی شهرت دارد. در این شهر درخت هایی را پیدا خواهید کرد که عمر برخی از آنها بیش از 100 است. تنوع گیاهی و جانوری خاصی در این شهر وجود دارد. حیات وحش آن شامل گونه های گرگ، روباه، خرس و یوزپلنگ است.


خرم بید

خرم بید از شهرهای زیبای استان فارس است که به سبب همجواری با شهرهای بوانات، مرودشت و استان یزد، موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی دارد. از جمله دیدنی های خرم بید می توان به امامزاده شهدا، گردشگاه قصر یعقوب، کاروانسرای قاجاریه صفاشهر و سد باستانی خرم بید اشاره کرد.


فیروزآباد

در فصل بهار به فیروزآباد بروید. شهر میمند در نزدیکی این شهر با دشت های وسیع پر از گل رز (گل محمدی) میزبان شما خواهد بود. یعنی شهر فیروزآباد یکی از جاذبه های استان فارس در فصل بهار است. این شهر بخاطر جاذبه های تاریخی از جمله قلعه دختر و کاخ اردشیر ساسانی نیز شهرت زیادی دارد.

شهرهای زیبای استان فارس
 

لامرد 

در جنوبی ترین نقطه از استان فارس، شهر زیبای لامرد را داریم. از جاذبه های این شهر می توان به سنگ چله گاه و جاذبه های طبیعی آن اشاره کرد.


زیباترین روستاهای استان فارس

باید شهرت روستاهای زیبای استان فارس از جمله روستای قلات و روستای گردشگری دشتک را شنیده باشید. روستاگردی بخش بسیار مهمی از سفرهای ایرانگردی را به خود اختصاص می دهد. سبک زندگی این روزهای ما نیز نیاز به بودن در اتمسفر طبیعی و سنتی روستاها را بیشتر کرده است. یادتان نرود در سفرهای خود به استان فارس از روستاهای شیراز و دیگر شهرهای آن حتما دیدن کنید. تجربه ای متفاوت را هر کدام از آنها خواهید داشت. تعدادی از زیباترین و مشهورترین آنها را در اینجا برایتان لیست کرده ایم.


•    روستای قلات شیراز:

نام دیگر آن روستای شب شتری است. خانه های آجری و کاهگلی این روستا را نگاه کنید. در دل طبیعت بکر آن کمپ بزنید و از دیدنی های آن بازدید کنید.

زیباترین روستاهای استان فارس
 

•    روستای سرسبز دشتک:

این جا یک روستای پلکانی بسیار زیبا با چشمه ها و آبشارهای متعدد در شهر زیبای شیراز است. 


•    روستای چهل چشمه:

باغ‌ های میوه زیادی در این روستا وجود دارد و آن را مانند بهشت زیبا ساخته اند. زنبورداری و باغداری از شغل های اصلی این روستای زیبا در 40 کیلومتری شهر شیراز است.


•    روستای آب زنگی:

تعدادی از قدیمی ترین چشمه های شیراز در این روستا قرار دارند. قنات مشهوری نیز در این روستا وجود دارد.


•    روستای بابونک:

این روستا در شهر زیبای شیراز است و فرصت میل کردن یک وعده ماهی خوشمزه را در اینجا خواهید داشت.


•    روستای قصر یعقوب:

یکی از زیباترین روستاهای استان فارس واقع در صفاشهر که چشمه مشهور چشمه مراد در آن قرار دارد. 


•    روستای صحرارود:

این روستای دیدنی در شهرستان فسا قرار دارد. 


•    روستای باب انار:

یکی  از روستاهای قدیمی با دیدنی های خاص که در شهر جهرم واقع شده است.


•    روستای قرخلو:

از دیگر روستاهای دیدنی استان فارس واقع در مرودشت. این روستا بافت خاص خود را دارد.


بهترین سوغات و صنایع دستی استان فارس

از هر کسی بپرسید که بهترین سوغات استان فارس چیست در جواب شما بهارنارنج را مثال می زند. واقعا هم همین طور است. اما به شما لیستی از صنایع دستی استان فارس و خوراکی های خاص این منطقه را معرفی خواهیم کرد که فوق العاده هستند. برای خرید سوغاتی در استان فارس دست شما کاملا باز است. آبلیمو، آبغوره، فالوده شیرازی را در ذهن خود داشته باشید و موارد زیر را نیز از دست ندهید.


•    گلاب میمند:

عرقیات شیراز  و دیگر شهرهای فارس در ایران شهرت بالایی دارد. گلاب میمند از سوغاتی های مشهور استان فارس است.

بهترین سوغات و صنایع دستی استان فارس
 

•    مسقطی:

مسقطی شیراز را باید امتحان کنید تا بدانید چرا این خوراکی خوشمزه در لیست سوغاتی شیراز قرار گرفته است.


•    حلوای کاسه ای:

این نوع حلوای خوشمزه را در داخل کاسه سرو می کنند برای همین کاسه ای نام دارد.


•    عرقیات فارس:

انواع عرقیات مختلف در دسته سوغات استان فارس جای دارد. از جمله آنها می توان به عرق بهار نارنج، عرق بیدمشک، لیمو شیرازی اشاره کرد.


•    صنایع دستی فارس :

استان فارس و شهرهای مختلف آن نیز در دسته سوغاتی قرار دارند. برخی از صنایع دستی مشهور ایران خاص این منطقه هستند. از جمله آنها می توان به گبه، گیوه بافی، نمدمالی، منبت کاری، خاتم کاری، قلمزنی، سفالگری، خراطی، رنگرزی، حصیربافی، وارونه چینی و نگارگری اشاره کرد.


بهترین بازارها و مراکز خرید استان فارس

برای خرید سوغاتی در استان فارس، باید راهی بازارهای سنتی، بازارهای هفتگی و مراکز خرید شهرهای مختلف شوید. بازار وکیل شیراز اولین گزینه ای است که ذهن گردشگران را به خود جذب می کند. بازار وکیل در مجموعه بی نظیر وکیل که شامل حمام، مسجد و آب انبار است، قرار دارد. در اینجا برخی از مشهورترین بازارهای شیراز و مراکز خرید استان فارس را برایتان آورده ایم.

بهترین بازارها و مراکز خرید استان فارس
 

•    بازار وکیل شیراز

یکی از ده بازار قدیمی داخل کشور، بازار وکیل در شیراز است. انواع سوغاتی، خوراکی و صنایع دستی استان فارس را می توانید در این بازار پیدا کنید.


•    سرای مشیر

ضلع جنوبی بازار وکیل، سرای مشیر است. مخصوصا اگر قصد خرید صنایع دستی فارس را دارید، حتما سری به این سرا بزنید.


•    بازار حاجی

اینجا نیز یکی از بازارهای سنتی و قدیمی استان فارس در شهر شیراز است که در بین خیابان های لطفعلی خان زند و بقعه قرار دارد.


•    مجتمع تجاری خلیج فارس

اگر قصد خرید در مراکز خرید مدرن شیراز را دارید به این مجتمع تجاری بروید. اینجا را بزرگترین مجتمع تجاری داخل ایران می دانند. 


•    مجتمع تجاری زیتون

یکی دیگر از مراکز خرید استان فارس در شهر شیراز که برای خرید پوشاک بهترین گزینه است.


•    بازار مسگرهای شیراز

یکی دیگر از بازارهای سنتی استان فارس در شهر شیراز که به قطبی برای خرید جهیزیه و وسایل خانه تبدیل شده است.


•    بازار زندیه جهرم

از دیگر بازارهای استان فارس در شهر جهرم که هم جاذبه ی گردشگری است و هم برای خرید سوغاتی یکی از بهترین گزینه ها است.


•    مرکز خرید قارچ جهرم

برای خرید پوشاک، فرش و غیره می توانید به این مرکز خرید بروید.


•    بازار میوه و پاساژ در فیروزکوه

برای خرید میوه، سبزیجات، وسایل خانه، فرش و غیره می توانید به این بازار بروید.
از دیگر مراکز خرید استان فارس می توان به مرکز خرید سلطانیه در شیراز، مرکز خرید حافظ در شیراز، مرکز خرید ستاره شیراز، مرکز خرید معالی آباد شیراز، مرکز خرید تجاری نگین فارس در شیراز، مرکز تجاری عصر جدید در فیروزکوه، مرکز تجاری تین و زیتون در لار، مرکز خرید نیلوفر در لار و غیره اشاره کرد.


پوشش محلی استان فارس

لباس سنتی و پوشش محلی استان فارس زیبایی خاص خود را دارد. لباس عشایر زنانه استان فارس در رنگ های مختلف و بخش های مختلف از جمله کلاهک، آرخالق، تنبان، پاپوش، روسری، پیراهن و دامن یا قر یکی از اصلی ترین این پوشش ها است. لباس سنتی محلی زنانه استان فارس شامل یک پیراهن یا کینگ از شانه تا قوزک پا بلند با چاک است. از دیگر لباس های محلی استان فارس می توان به تنبان ترکی، چارقد، آرخالق، دستمال، لباس محلی اوز، کره باغی، بل، شیخپ، ننتای گشاد، اشرفی، چنار، برگک و غیره اشاره کرد.


بهترین غذاهای محلی استان فارس

از شکم گردی در استان فارس نمی توان گذشت. عطر و طعم غذاهای سنتی استان فارس، خاص این منطقه است. در ایرانگردی و سفر به استان فارس، حتما غذاهای خوشمزه آن را در شهرهای مختلف مزه کنید. از جمله غذاهای خوشمزه شیراز و دیگر شهرهای استان فارس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهترین غذاهای محلی استان فارس

•    کلم پلو
•    دوپیازه آلوی شیرازی
•    شکر پلو با گوشت بره یا گوشت مرغ
•    قورمه به 
•    یخنی نخود
•    لوبیا پلو
•    رب پلو
•    اشکنه شیرازی
•    هویج پلو
•    کوفته هلوی شیرازی
•    دم پختک شیرازی
•    کوفته تبریزی


بهترین رستوران ها وغذاخوری های استان فارس

از رستوران های سنتی و محلی گرفته تا رستوران های مدرن و چند زنجیره ای در شیراز و دیگر شهرهای استان فارس وجود دارد. منوی غذای این رستوران ها هر سلیقه و عادت غذایی را شامل می شود. در اینجا برخی از مشهورترین رستوران ها و غذاخوری های استان فارس را برایتان لیست کرده ایم.

بهترین رستوران ها وغذاخوری های استان فارس
 

•    رستوران سنتی شرزه:

اینجا یک رستوران سنتی دو طبقه با منوی غذایی خیلی جذاب و متنوع در خیابان مسجد وکیل شیراز است.


•    رستوران سنتی کته ماس:

اسم این رستوران حتی جالب است. رستوران سنتی کته ماس در سه راه نمازی شیراز قرار دارد.


•    رستوران و سفره خانه سنتی پرهامی:

این رستوران در مرکز شهر و نزدیک مجموعه وکیل شیراز است.


•    باغ رستوران خوشا شیراز:

یک رستوران بزرگ با امکانات زیاد که در بلوار صنایع قرار دارد.
از دیگر رستوران ها و غذاخوری های مشهور شیراز می توان به مجموعه صوفی، رستوران شاندیز، باغ رستوران نخلستان، رستوران بل پاسی و رستوران هفت خوان اشاره کرد. رستوران های استان فارس در شهر مرودشت نیز شامل رستوران زیتون، رستوران سپید، کافه سایروس، کافه قهوه تک، فست فود خان برگر، فست فود فاخته و غیره می شود. در شهر جهرم نیز رستوران های بسیار خوبی از جمله رستوران هتل پاسارگاد جهرم، رستوران ایتالیایی کازه، رستوران هفت خوان و غیره وجود دارد.


جاهای دیدنی استان فارس

بخش زیادی از شهرت استان فارس به جاذبه های تاریخی، جاذبه های طبیعی و جاذبه های تفریحی آن برمی گردد. گردشگران داخلی و خارجی زیادی در سفر به ایران جذب شهر شیراز و باغ های متعدد آن می شوند. هنوز هم جای سوال است که شیراز چگونه توانسته این حجم از باغ سازی ایرانی را در خود جای دهد. در اینجا برخی از دیدنی های استان فارس را برایتان لیست کرده ایم.


بهشت گمشده

بهشت گمشده یک منطقه طبیعی بسیار زیبا است که در اطراف شیراز و نزدیک به مرودشت قرار دارد. نام دیگر آن تنگ بستانک است.

جاهای دیدنی استان فارس
 

شاهچراغ

شاه چراغ در شیراز با مناره‌های زیبا و ایوان پرستون خود از دور نظر شما را به خود جذب خواهد کرد. این جاذبه ی دیدنی استان فارس در سال 1321 به ثبت آثار ملی رسیده است.


دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن ورودی شمال شرقی شهر زیبای شیراز است. خروجی شیراز به سمت مرودشت این دروازه است. این روزها به یکی از جاذبه های دیدنی شیراز تبدیل شده است و گنجینه ای ارزشمند از تاریخ ایران را در خود جای داده است.


باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از زیباترین باغ‌های ایران در شهر شیراز است. از دیگر باغ های مشهور شیراز می توان به نارنجستان قوام اشاره کرد. بوی بهارنارنج در این باغ ها شما را تماما سرمست خواهد کرد. عمارت داخل باغ نیز به سبک کاخ های ساسانی ساخته شده است.

جاهای دیدنی استان فارس
 

ارگ کریم خان زند

ارگ کریم خان یا زندان کریم خانه در شهر زیبای شیراز قرار دارد. اینجا بخشی از یک مجموعه بزرگ شهری شامل دیوانخانه، بازار وکیل، کاروانسرا، باغ و ... بوده است. در دوره قاجار این ارگ محل دارالحکومه حاکمان بود.


حمام وکیل شیراز

حتما از حمام وکیل شیراز که این روزها با کاربری موزه به روی عموم باز است، دیدن کنید. این حمام به ثبت آثار ملی ایران درآمده و بخشی از مجموعه بی نظیر وکیل در شیراز است.


شهر باستانی بیشاپور

از جاذبه های گردشگری استان فارس در شهر کازرون، شهر باستانی بیشاپور است. این شهر قدمتی برابر با دوران ساسانیان دارد. جاده ای این شهر را به شهر تخت جمشید و استخر در شوش وصل می کرده است.

جاهای دیدنی استان فارس
 

آرامگاه کوروش بزرگ

نهایت زیبایی دوران شکوهمند هخامنشیان و یادگار زیبای این دوره باستانی را در آرامگاه کوروش کبیر خواهید دید. معماری مقبره کوروش به صورت اصطبه ای و کتیبه ی زیبایی که روی ان کار شده است را حتما از نزدیک ببینید.


مسجد وکیل شیراز

این مسجد در بخش غربی بازار وکیل قرار دارد. قدمت آن مربوط به دوران زندیه است و معماری آن در نوع مساجد ایرانی بی نظیر است.


بازار وکیل شیراز

بازار وکیل نیز بخش مهم و ارزشمند دیگر از مجموعه وکیل شیراز است که به دستور کریمخان زند در مرکز شهر ساخته شد. از دیگر مساجد قدیمی و تاریخی شیراز مسجد جامع عتیق شیراز است.
از دیگر جاذبه های دیدنی استان فارس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جاهای دیدنی استان فارس

•    نقش رجب
•    چشم‌انداز باستان‌شناسی ساسانی منطقه فارس
•    نقش شاپور داراب
•    نقش رستم
•    قلعه دختر فیروزآباد
•    عمارت باغ نشاط
•    مسجد مشیر
•    تنگ چوگان
•    کاخ اردشیر بابکان


اقامت در استان فارس

قطعا با یکی دو شب ماندن در شهرهای استان فارس، قادر نخواهید بود از حتی بخش کوچکی از زیبایی های آن دیدن کنید. اقامت در استان فارس به خصوص اقامت در شیراز یکی از مسائل مهمی است که پیش از سفر باید به آن فکر کرده باشید. یکی از ویژگی‌ های خوب استان فارس، تنوع مراکز اقامتی، هتل و اقامتگاه با رنج هزینه متفاوت است. شما برای داشتن اقامت ارزان در شیراز می‌ توانید اقامتگاه ها یا هتل های 2 و سه ستاره را انتخاب کنید. رزرو آنلاین هتل سه تا 5 ستاره در استان فارس نیز به نسبت هزینه های بیشتری دارد. 


بومگردی در استان فارس

اقامتگاه های بومگردی و سنتی در استان فارس جزو گزینه های محبوب نزد مسافران است. برای اقامت در شهرهای مختلف استان فارس میتوانید یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید.

بومگردی در استان فارس

•    اقامتگاه بومگردی بام برم در شیراز
•    اقامتگاه بوم گردی عمارت هفت رنگ در شهر شیراز
•    خانه سنتی ماه منیر در شهر شیراز
•    اقامتگاه بومگردی و مجتمع گردشگری هفت برم در شیراز
•    اقامتگاه بوم گردی جورگ در شهر سپیدان
•    اقامتگاه بومگردی طاها در شیراز
•    اقامتگاه بومگردی تنگ چوگان در شهر کازرون
•    اقامتگاه بومگردی سی راه در شهر شیراز
•    اقامتگاه بومگردی درافشان در آباده
•    اقامتگاه بومگردی سرقنات در شهر آباده
 

هتل در استان فارس

برای رزرو هتل در شیراز و دیگر شهرهای استان فارس می‌ توانید به صورت آنلاین و حضوری اقدام کنید. در مواقع پرتردد و پیک های مسافرتی توصیه بر این است که به صورت آنلاین رزرو خود را انجام دهید. از جمله هتل های مشهور و خوب استان فارس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هتل در استان فارس

•    هتل بزرگ شیراز واقع در ورودی شمالی شهر شیراز، در کنار دروازه قرآن
•    هتل زندیه شیراز واقع در ارگ کریمخان
•    هتل هما شیراز واقع در میدان گاز در کنار پارک آزادی
•    هتل چمران شیراز واقع در بلوار چمران
•    هتل الیزه شیراز واقع در معالی آباد
•    هتل آپادانا  در 10 کیلومتری مرودشت، رو به روی تخت جمشید
•    هتل پاسارگاد جهرم واقع در جهرم، میدان چمران، بلوار رضوان
•    هتل فرهمند جهرم واقع در جاده قیر، جنب پمپ بنزین فرهمند
•    هتل لاله در آباده
•    هتل نقش شاپور در داراب
•    هتل جهانگردی لار در شهر لار
•    و غیره


کمپ

کمپ زدن دیگر گزینه برای اقامت در استان فارس است. بخصوص برای کسانی که قصد طبیعت گردی دارند و یا مقصدشان روستاهای استان فارس است. اگر وسایل کمپینگ با خود به همراه دارید، می توانید در جاذبه های طبیعی مجاز، روستاها و دیگر مناطق بکر که شرایط کمپ زدن را دارد، اقامت داشته باشید. 


جمع بندی

همین الان می توانید سفر به فارس را به لیست مقاصد ایرانگردی خود اضافه کنید. ما هر آنچه در مورد راههای رسیدن به استان فارس، بهترین زمان سفر، جاذبه های دیدنی شهرهای استان فارس، اقامت در این استان و خرید سوغاتی و صنایع دستی فارس نیاز بود را گفتیم. برای خرید در استان فارس و پیدا کردن رستوران و غذاخوری نیز کاملا آماده هستید. به عبارتی خیال شما کاملا راحت است.

نویسنده: نگار خورنگ