تماشای طبیعت‌های بکر و سرسبز در کنار آثار تاریخی شگفت‌انگیز می‌تواند آرزوی هر گردشگری باشد. برای برآورده‌ شدن این آرزو کافی است به استان زیبای همدان سفر کنید. در این استان از دیدن مناظر بی‌نظیر سیر نخواهید شد و از زیبایی تک تک آن‌ها مدام دچار بهت و حیرت می‌شوید. هم‌چنین اگر به تاریخ علاقه دارید، استان همدان که مهد تمدن ایران است، پذیرای شما خواهد بود. در این مقاله  از وبسایت هتل سازی دریا سعی شده است تا اطلاعات کافی درباره‌ی سفر به همدان به شما داده شود.


استان همدان کجاست؟

استان همدان یکی از شهرهای زیبای غرب کشور ایران است. در نقشه استان همدان این استان از شرق با مرکزی، از غرب با کردستان و کرمانشاه، از شمال با زنجان و قزوین و از راه جنوب با لرستان همسایه می‌شود‌.


تاریخچه استان همدان

با دیدن آثار و کتیبه‌های کشف شده می‌توان به قدمت چند هزار ساله همدان پی برد. هگمتانه نام قدیمی همدان بوده که به عنوان اولین پایتخت شاهنشاهی در ایران به شمار می‌آید. با این حال قبل از آریایی‌ها نیز هگمتانه محل زندگی قوم کاسیان بوده است.
ماد، هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، آل بویه و سلجوقیان از جمله سلسله‌هایی هستند که همدان را پایتخت خود انتخاب کرده‌اند. به همین دلیل است که استان همدان را پایتخت تاریخ و تمدن ایران می‌نامند.


آب و هوای همدان

همدان تحت تاثیر دوری از دریاها، جریان‌های پر فشار هوای سرد شمالی و غربی، مناطق جنوبی و مناطق مرتفع و کوهستانی در فصل‌های مختلف آب و هوای متفاوتی دارد. زمستان‌های آن بسیار سرد است و این فصل معمولا تا اواخر فروردین ادامه خواهد داشت. به علاوه تابستان‌ها در همدان معتدل است و می‌توانید در این فصل طبیعت بکر این استان را به خوبی مشاهده کنید.


پوشش محلی مردم همدان

مانند هر جای ایران که اقوام مختلف ایرانی پوشش محلی مخصوص به خود را دارند، زنان و مردان همدانی نیز پوشش محلی متناسب با آداب و رسوم خود را می‌پوشند. در ادامه اجزای این پوشش‌ محلی معرفی می‌شوند:

پوشش محلی مردم همدان


-    پوشش محلی زنان همدانی

زنان همدانی برای پوشاندن موی خود از چارقدی با جنس متقال، اطلسی و یا ابریشم استفاده می‌کنند. این پوشش به زبان کردی سربین یا سرکی نامیده می‌شود. کلاه زنانه این پوشش عرقچین نام دارد که از جنس متقال یا مخمل است و با دو رنگ سفید و سیاه دیده می‌شود.
پیراهنی که یقه گرد با آستین‌های بلندی دارد و بلندای آن تا پایین کمر در نظر گرفته شده، کونیک است. به علاوه زنان در زیر دامن‌های خود تومبان و یا پاتول می‌پوشند. از آن‌جایی که زمستان در همدان سرد است زنان کت‌هایی همانند کت‌های مردانه که جنسی از مخمل و پشم دارند، به تن می‌کنند. به این کت‌ها آرخالق می‌گویند. دوش لوق پیش‌بندی از جنس متقال است که زنان همدانی هنگام کار از آن استفاده می‌کنند. بوتون، ارسی و گالش از پاپوش‌های قدیمی پوشش محلی زنان همدانی به شمار می‌آیند.


-    پوشش محلی مردان همدانی

مردان همدانی در فصول مختلف از سرپوش‌هایی مثل کلاو کرکی، لنگی یا شاپو، بخارایی، گنجه بورک، دری بورک و ایپ بورکی استفاده می‌کنند. این کلاه‌ها به صورت گرد و ساده و در رنگ‌های مختلف با جنس پشمی و نخی دیده می‌شوند.
پیراهن مردان در زبان کردی کراس نام دارد. این پیراهن بلندایی تا پایین کمر، یقه‌ای آخوندی و فرمی جلو بسته دارد. مردان همدانی هم‌چنین جلیقه، شلوار یا شووال، دن یا قوا، کرک و جلیقه به تن می‌کنند. چاروقی یا آجری پاپوشی قدیمی است که که کف و رویه آن از جنس چرم گاو درست می‌شود. به‌علاوه گیوه نیز از پاپوش‌هایی است که رویه آن نخی و  در کف آن از چرم یا پارچه‌های کهنه فشرده استفاده می‌کنند. گالش هم در فصل زمستان جزء پاپوش‌های مردان همدانی است.


زبان مردم همدان

مردم همدان به زبان فارسی و لهجه‌ای همدانی که با لری آمیخته شده، صحبت می‌کنند. در بین مردم همدان زبان‌های فارسی، لری، کردی و ترکی رواج داشته و عده‌ای هم با زبان ارمنی و عبری حرف می‌زنند. فارسی زبان‌ها بیشتر در مرکز استان زندگی می‌کنند. ترک‌ها در نواحی شرقی و شمالی جمع شده و لرها در شهرستان‌های جنوبی استان و همچنین اسدآباد و جنوب شهرستان همدان زندگی می‌کنند. 


بهترین زمان سفر به استان همدان

بهترین زمان برای همدان گردی معمولا اوایل تیر تا اوایل شهریور است. در این مدت هوا در روزها معتدل و مناسب گشت و گذار خواهد بود و شب‌ها بسیار خنک است. بنابراین جاهای دیدنی همدان در تابستان بیشتر از هر زمان دیگری آماده پذیرایی از شما هستند. اگر قصد دارید در پاییز سفر کنید، ده روز اول مهر این کار را انجام دهید. در فصل بهار هم اواسط تا اواخر خرداد بهترین زمان سفر به همدان خواهد بود.

بهترین زمان سفر به استان همدان


راه های سفر به استان همدان

برای سفر از تهران به همدان سه راه پیش روی شما قرار دارد.
1-    در اولین مسیر می‌توانید از جاده ساوه گذر کنید.
2-    راه دیگر که راه اصلی نیز به شمار می‌آید اتوبان تهران_کرج و کرج_ قزوین است.
3-    جاده بویین زهرا نیز راه سوم برای رسیدن به همدان خواهد بود.
علاوه بر ماشین شخصی به دلیل وجود راه‌های هوایی، ریل‌های قطار و اتوبوس‌های بین راهی می‌توانید از طریق پروازها، قطارهای راه‌آهن و اتوبوس‌های پایانه‌های مسافربری خود را به همدان برسانید.


زیباترین شهرها و روستاهای استان همدان

-    جورقان

این شهر در ۳ کیلومتری شهر همدان و کنار جاده همدان_ تهران قرار گرفته و با آب و هوای بکر معمولا جز تفرجگاه های شاه‌ها بوده و هم‌چنین اهمیت نظامی داشته است. گوراوان نام قدیم شهر جورقان همدان بوده است.


-    روستای ورکانه

در گویش کردی ور یعنی کنار و کانه یعنی چشمه و ورکانه روستایی است که در کنار چشمه‌های پرآب قرار گرفته است. وجود چشمه‌های سیمین و ورکانه در کنار باغ‌های سرسبز گردو، آلو، سیب منظره‌ای زیبا برای این روستا درست کرده‌اند.

زیباترین شهرها و روستاهای استان همدان


-    روستای ابرو

این روستای سنگی و زیبا با کوه‌های سرکه زار از غرب، کوه بلاغ از جنوب شرقی، کوه تخت رستم و دره سرخ پا از شمال غربی، دره ولی شکر از جنوب، دره جن از شمال شرق و کوه دره یونجه چال از شمال احاطه شده و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


-    لالجین

لالجین یکی از شهرهای گردشگری همدان، با عنوان مرکز سفال و سرامیک در ایران و حتی جهان شناخته می‌شود. لالجین در بین مردم همدان به صورت لَلین و لالون نیز تلفظ می‌شود.


-    ملایر

ملایر در ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی استان همدان قرار گرفته است. این شهر از نظر جمعیت دومین شهر بزرگ این استان به شمار می‌آید. در ۱۵ کیلومتری شهر ملایر یک سه طبقه توسط باستان شناسان کشف شده که طبقه اول مربوط به دوران مادها، دوم هخامنشیان و طبقه سوم برای ساسانیان است.

زیباترین شهرها و روستاهای استان همدان


-    نهاوند

سومین شهر مهم استان همدان، یکی از تاریخی‌ترین و قدیمی‌ترین شهرها است که نام آن بارها در تاریخ تکرار شده است. سراب گیان، سراب گاماسیاب، دریاچه وشت و... از جمله جاذبه‌های طبیعی نهاوند هستند.


-    اسد آباد

اسد آباد در غرب استان همدان قرار گرفته و محور ارتباطی با کرمانشاه به شمار می‌آید. این شهر ۱۵۱ اثر تاریخی دارد که تا به امروز ۵۸ عدد از آن‌ها در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌اند.


-    روستای سیلوار

این روستا از جمله روستاهای دره مراد بیگ است که مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد‌. طبیعتی بکر و بی‌نظیر با چشم‌اندازهای شگفت‌انگیز آن نظر بسیاری از افراد را به سمت خود جلب می‌کند.


-    تویسرکان

تویسرکان به بزرگی درخت‌های گردو‌ی خود بسیار معروف شده است. این شهر بر روی آوارهای شهر قدیمی رودلاور و اوراکوهان بنا شد. این شهرها در زمان حمله مغول‌ها و زلزله ویران شده بودند. 

زیباترین شهرها و روستاهای استان همدان


بهترین سوغات و صنایع دستی استان همدان

وجود مردم باسلیقه اقوام ترک و لر و... در همدان باعث شده تا شما بتوانید سوغات و صنایع دستی جذابی را با خود به خانه ببرید. برخی از این سوغاتی‌ها عبارتند از:


-    سیر همدان

سیر همدان با خواص و عطر بی‌نظیر به ثبت ملی رسیده و بسیار مرغوب است. بنابراین شما می‌توانید بهترین کیفیت سیر را در این استان پیدا و خریداری کنید.


-    کماج همدان

یکی از نان‌های محلی همدان کماج بوده که با آرد، شکر، گردو و دارچین درست می‌شود. عطر این نان بسیار مست کننده است و طعمی دلنشین دارد.


-    حلوا زرده

حلوا زرده که به رنگ‌های زرد و نارنجی دیده می‌شود، شبیه فرنی است. این سوغات خوشمزه با زرده تخم‌مرغ، شکر، نشاسته، زعفران، گلاب و روغن تهیه می‌شود. گاهی اوقات می‌توان به جای نشاسته از آرد برنج نیز استفاده کرد.

بهترین سوغات و صنایع دستی استان همدان


-    نان چای

یک شیرینی که بیشتر در ماه رمضان با موادی مانند آرد، ماست، تخم مرغ و کره و در اشکال مختلف در همدان پخته می‌شود. 


-    شیره انگور

از آن جایی که انگور یکی از مهم‌ترین محصولات در باغ‌های استان همدان است، شما می‌توانید مرغوب‌ترین‌ شیره‌های انگور را در این استان پیدا کرده و با خود به سوغات ببرید.


-    سفال لالجین

لالجین استان همدان مهد سفالگری ایران و دنیا است. بنابراین بعد از سفر به این استان باید از این صنایع دستی جذاب و زیبا با خود به خانه‌ ببرید و به دوستانتان هدیه دهید.


بهترین بازارها و مراکز خرید استان همدان

سوغات همدان را از کجا بخریم؟ برای خریدن سوغات و گشت گذار در بازار‌های استان همدان باید با آن‌ها آشنا شوید. به همین منظور در ادامه تعدادی از آن‌ها معرفی خواهند شد:

بهترین بازارها و مراکز خرید استان همدان


-    بازار همدان

این بازار قدیمی و مهم در خیابان‌های اکباتان، بابا طاهر و شهدا قرار گرفته که مربوط به دوره قاجار است. همانند دیگر بازار‌های قدیمی این بازار مسقف، سقفی گنبدی شکل دارد و با معماری خاص خرید را لذت‌بخش می‌کند.


-    بازار ملایر

بازار ملایر که با نام بازار شیخ الملوک نیز شناخته می‌شود با معماری خاصی که از دوران قاجار به ارث برده، از بازارها و مراکز تاریخی ملایر و استان همدان به شمار می‌آید و قدم زدن در این محیط تاریخی و خرید کردن در آن بسیار لذت‌بخش خواهد بود.


-    پاساژ خواجه رشید

این پاساژ که در بلوار خواجه رشید همدانی قرار گرفته بسیار شیک است. انواع و اقسام اجناس باکیفیت مختلف در این پاساژ به فروش می‌رسند و خدمات مناسبی نیز دارد.


-    مرکز خرید مهستان

این مرکز خرید شیک و امروزی در سه طبقه و در پیاده‌رو راه بوعلی قرار گرفته است. بیشتر فروشگاه‌های آن اجناس زنانه می‌فروشند و این اجناس با کیفیت بالا به فروش می‌رسند.


-    برج پاستور

این مرکز خرید در خیابان پاستور که به آرامگاه ابوعلی سینا ختم می‌شود، قرار گرفته است. خرید کردن و گشتن در این مرکز خرید بین گردشگران محبوبیت پیدا کرده و این برج در بین آن‌ها بسیار معروف شده است.


-    بازار میدان

این بازار در بهترین جا قرار گرفته است. زیرا که تمام خیابان‌ها در نهایت به این میدان ختم می‌شوند. در این بازار که در گذشته به بازار شاه معروف بوده انواع و اقسام اجناس به فروش می‌رسند.


بهترین غذاهای محلی همدان

بعد از دیدن مکان‌های تاریخی باید به فکر باشیم که در همدان چی بخوریم؟ از این بابت نگرانی نداشته باشید. در همدان غذاهای محلی بسیار لذیذی وجود دارند که از خوردن آن‌ها سیر نخواهید شد. برخی از آن‌ها عبارتند از: 


-    آبگوشت قرمه

دو غذای محبوب ایرانی‌ها آبگوشت و به خصوص قرمه سبزی است. در آبگوشت قرمه مزه‌ی این دو غذا به صورت ترکیبی و بسیار لذیذ به کار برده شده است. این آبگوشت خوشمزه با سبزی قورمه، سیب زمینی، لیمو عمانی، پیاز داغ، لوبیا قرمز و تخم مرغ درست می‌شود.

بهترین غذاهای محلی همدان


-    خورشت غوره

با ترکیب بادمجان، مرغ، گوشت چرخ ‌کرده، گوجه ‌فرنگی، غوره، پیاز و رب گوجه ‌فرنگی یک خورش خوشمزه تحویل می‌گیرید.


-    آش برنج

آش برنج از جمله آش‌هایی است که با برنج، عدس و حبوباتی که املاح آن‌ها برای بدن مفید هستند، درست می‌شود. این غذای مقوی محلی بیشتر در هنگام سرماخوردگی خورده می‌شود.


-    آش بادمجان

این آش اصیل در ملایر پخته می‌شود و از غذاهای مخصوص این منطقه است. عطر و طعم بی‌نظیر این آش شما را به خوردن آن ترغیب خواهد کرد.


بهترین رستوران ها و غذاخوری های استان همدان

برای خوردن غذاهای لذیذ و محلی همدان به رستوران‌های باکیفیت این استان مراجعه کنید. تعدادی از این رستوران‌ها در ادامه معرفی می‌شوند:


-    دیزی سرای آریاییان

این دیزی سرا که در خیابان بوعلی جنوبی همدان قرار گرفته، تنها دیزی سرو می‌کند. گوشت دیزی و نان سنگک در این رستوران همیشه تازه بوده و همراه با غذا دوغ، ترشی و سبزی خوردن سرو می‌شود. 

بهترین رستوران ها و غذاخوری های استان همدان


-    رستوران دلتا

علاوه بر غذای خوشمزه، رستوران دلتا به دلیل مشتری مداری بین همگان معروف شده و مورد توجه قرار گرفته است. این رستوران که در خیابان میرزاد عشقی همدان قرار دارد به شما فرصت انتخاب می‌دهد. می‌توانید غذای خود را سنتی و روی تخت‌های چوبی و یا پشت میز بخورید.


-    رستوران و سفره خانه سنتی ملایر

این سفره خانه که در جاده ملایر قرار گرفته مکان مناسب و آرامش‌بخشی دارد. بنابراین می‌توانید با آرامش در کنار خانواده غذای خود را میل کنید.


-    رستوران حس خوب

این رستوران در تویسرکان و بلوار شهید بهشتی قرار گرفته است. می‌توانید تمام غذاهای ایرانی را در کنار غذاهای محلی همدان میل کنید و از محیط زیبای آن نیز لذت ببرید. 


جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری استان همدان

در جواب سوال اینکه در همدان کجا بریم؟ می‌توان گزینه‌های زیادی را جلوی روی شما قرار داد. پایتخت تاریخ و تمدن ایران مکان‌های زیادی را برای گردش و دیدن دارد. در ادامه برخی از آن‌ها معرفی خواهند شد:


-    غار قلعه جوق

این غار از جمله جاذبه‌های طبیعی استان همدان است که در نزدیکی شهر فامنین و در روستای قلعه جوق بالا قرار گرفته است. برای رسیدن به این غار به به وسایل کوهنوردی احتیاج دارید.


-    غار علیصدر

از میان غار تو در توی علیصدر همدان آب خروشان گذر می‌کند. این غار با زیبایی چشم‌گیر طولانی‌ترین مسیر قایق رانی در درون غار در جهان را به وجود آورده است. 

جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری استان همدان


-    گنج نامه همدان

دهکده‌ای بکر و جذاب است که در ۵ کیلومتری همدان قرار گرفته است. در این مکان امکانات تفریحی و رفاهی تعبیه شده تا برای گردشگران مکانی کاملا مناسب باشد. پیست سورتمه سواری، تله کابین، شهربازی، کافی شاپ و رستوران و... از جمله این امکانات هستند.
 

-    پارک مردم

پارک مردم با نام قدیمی لونا پارک در غرب همدان، مقابل دانشگاه بوعلی سینا یعنی در خیابان شریعتی، چهارراه پژوهش قرار گرفته است. این پارک سرسبز و زیبا با مکان‌های مناسب برای نشستن، شهربازی جهت گذراندن اوقاتی خوش نیز دارد. 
 

-    تپه هگمتانه

این تپه شهری کهن است که اولین پایتخت ایران به شمار می‌آید و در دو طرف خیابان اکباتان در شهر همدان قرار گرفته است. آثار مهمی که از این تپه باستانی کشف شده به بسیاری سوالات باستان شناسان جواب داده ‌اند. البته این تپه پر از رازهایی درباره سلسله‌های تاریخی است که هنوز کشف نشده‌اند.

جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری استان همدان


-    آرامگاه بوعلی سینا

آرامگاه ابوعلی سینا که به شیخ الرئیس معروف است، از نمادهای شهر همدان به حساب می‌آید. این آرامگاه برای اولین بار در دوران قاجار ساخته شده اما در دوران پهلوی با الهام از گنبد قابوس بازسازی شد و هم اکنون در مرکز شهر همدان قرار دارد.
 

-    گنبد علویان

این گنبد در نزدیکی میدان امامزاده عبدالله قرار گرفته و قدمتی طولانی دارد که به دوران سلجوقیان برمی‌گردد. در زمان خاندان علویان این بنا کاربرد مسجد داشته است و در دوره‌های بعد مردگان خاندان را در زیرزمین آن دفن می‌کردند.

جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری استان همدان


-    شیر سنگی همدان

این شیر سنگی در انتهای خیابان ۱۲ متری سنگ شیر و در وسط میدان مربع شکلی به همین نام ساخته شده است. این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.
 

-    کلیسای گریگوری استفان

این کلیسا که در قسمت شرقی تپه هگمتانه قرار گرفته توسط ارامنه اصفهان، مهاجران و تعدادی از تجار ارامنه روس ساخته شده است. دیدن معماری‌های خاص و قدیمی بیرون و درون این کلیسا می‌تواند بسیار شگفت‌انگیز باشد.
 

-    آرامگاه باباطاهر عریان

در میدان باباطاهر در بین پارکی سرسبز و زیبا آرامگاه باباطاهر قرار دارد. این آرامگاه با گنبد فیروزه‌ای که روی قاعده‌ای هشت ضلعی ساخته شده بنایی مربوط به دوران معاصر بر جا گذاشته است. 

جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری استان همدان


-    چشمه فرشه

چشمه فرشه که از کوه‌های الوند سرچشمه می‌گیرد، در مسیر خود با چند چشمه بزرگ و کوچک دیگر در مسیر دره مراد بیگ جاری می‌شوند. این چشمه در فهرست میراث طبیعی ملی به ثبت رسیده است.
 

-    کاروانسرای تاج آباد

در شهرستان بهار و روستای تاج آباد استان همدان کاروانسرایی با معماری ایرانی_اسلامی ساخته شده است. این اثر تاریخی که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، مربوط به دوران صفویه است.
 

-    دشت میشان

در دامنه‌های کوه الوند دشت‌های سرسبز و بکری قرار دارند. دشت میشان نیز یکی از این دشت‌های خرم و بی‌نظیر است که قدم زدن در آن می‌تواند آرامش را به وجود شما تزریق کرده و از بهترین جاهای دیدنی همدان در بهار باشد.
 

-    حمام تاریخی قلعه

در یکی از قدیمی‌ترین محله‌های همدان، محله قاشق تراشان حمام تاریخی قلعه قرار گرفته است. قدمت این حمام به دوران قاجار برمی‌گردد و امروزه در و دیوار آن بازسازی شده‌اند. امروزه حمام قلعه به عنوان موزه مردم شناسی شناخته می‌شود. 

جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری استان همدان


-    مسجد جامع

این مسجد که در خیابان اکباتان همدان قرار گرفته، همانند مساجد تهران و قزوین و... معماری مربوط به دوران فتحعلی شاه و اوایل دوران محمد شاه قاجار دارد. شکل امروزی این اثر تاریخی مربوط به دوران قاجار است. 
 

-    تپه باستانی بابا قاسم

در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی نهاوند و روستای بابا قاسم باقی مانده یک شهر از دوران اشکانی دیده می‌شود. این تپه از لحاظ تاریخی اهمیت زیادی دارد.


-    معبد لائودیسه

به این معبد که در شهرستان نهاوند واقع شده، امامزاده دو خواهر نیز گفته می‌شود. در این معبد آثاری باستانی و تاریخی از دوران سلوکیان نگهداری می‌شوند که دیدن آن‌‌ها می‌تواند جذاب باشد. 


-    سراب گیان

این سراب پر آب و زیبا در نهاوند همدان قرار گرفته است. اطراف آن را درختان سرسبز و کهنه چنار احاطه کرده و چشم‌اندازی شگفت‌انگیز و آرامش‌بخش به وجود آورده است.


-    آبشار افشار

در شمال شهر تویسرکان و در ۱۲ کیلومتری این شهر آبشار زیبای افشار جاری شده است‌. این آبشار از انتهای دره اسعد سرازیر شده و منظره‌ای چشم‌نواز به وجود آورده است.


-    قلعه باستانی انوج

این قلعه باستانی از گل و خشت ساخته شده است. اطراف آن گودال‌ها و غارهایی دیده می‌شوند که نشان می‌دهند برای فرار در مواقع اضطراری حفر شده‌اند. این قلعه از دیدنی‌‌های شهرستان ملایر به حساب می‌آید.

جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری استان همدان


-    قلعه پری

این قلعه در شهرستان ملایر قرار گرفته است. در قلعه پری کریم خان زند بنیانگذار سلسله زندیه متولد شده است و دیدن این اثر تاریخی می‌تواند برای شما جذاب باشد.


-    خانه مسعودی

خانه مسعودی از دیدنی‌‌های شهرستان تویسرکان است که در خیابان امیر کبیر قرار گرفته و معماری‌های جذاب و دیدنی دارد. دیدن معماری‌ها، آینه‌کاری، گچ بری و... این خانه بسیار دلنشین خواهد بود.

جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری استان همدان


-    پل آجری کرزان

آجر کاری این پل به صورت خفته راسته و حاشیه ۴۰ سانتی‌متری راسته چین در اطراف طاق‌ها کار شده‌اند. این پل زیبا با چهار دهنه قوس هلالی بر روی خرم رود احداث شده است.


-    گورستان هگمتانه

این گورستان که در تپه هگمتانه قرار گرفته دارای سنگ قبرهایی با خطوط برجسته است. هم‌چنین در آن می‌توان سنگ قبر مرمر و نوشته‌هایی با خط آشوری را مشاهده کرد.


اقامت در استان همدان

برای آشنایی با آداب و رسوم مردم همدان و احساس راحتی و آرامش، استراحت کردن در اقامتگاه‌های بومگردی بهترین راه است. تعدادی از این اقامتگاه‌ها عبارتند از:

اقامت در استان همدان


-    اقامتگاه بوم گردی آمادی

این اقامتگاه در خیابان شهدای همدان قرار گرفته و با امکاناتی مانند تخت‌خواب در هر اتاق، سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه و... پذیرای گردشگران است.


-    اقامتگاه بوم گردی دولتسرا

در روستای فسیجان همدان این اقامتگاه با ساختمانی قدیمی اما امکاناتی کامل پذیرای گردشگران خواهد بود. پرسنل این اقامتگاه به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند.
علاوه بر این انتخاب هتل‌هایی با امکانات کافی و فضایی مناسب و شیک می‌تواند استراحتی آرامش‌بخش را به شما تقدیم کند. در ادامه تعدادی از آن‌ها معرفی خواهند شد: 


-    هتل‌های 5 ستاره

هتل بابا طاهر که در ضلع شرقی آرامگاه باباطاهر قرار گرفته و با پرسنلی مجرب و مودب پذیرای مهمانان خود خواهد بود.


-    هتل‌های 4 ستاره

برخی از هتل‌های چهار ستاره در همدان عبارتند از:


هتل امیران:

هتل امیران با معماری برگرفته از تاریخ و تمدن پارسی در خیابان شریعت ساخته شده است. امکانات کافی و پرسنل مجرب این هتل را به هتلی شناخته شده تبدیل کرده‌اند.

اقامت در استان همدان


هتل پارسیان:

هتل پارسیان در باغشهر در خیابان شریعتی قرار گرفته و یکی از هتل‌هایی است که در بهترین نقطه شهر ساخته شده است. در این هتل از آب و هوای بی‌نظیر شهر لذت خواهید برد. 


هتل بوعلی:

هتل بوعلی با باغ‌های سرسبز و زیبا احاطه شده و اتاق‌های آن چشم‌اندازی بی‌نظیر دارند. این هتل در خیابان بوعلی ساخته شده است.


جمع بندی 

دیدن مناظر طبیعی و زیبا در کنار آثار تاریخی شگفت‌انگیز همدان را به استانی تبدیل کرده که مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد. این پایتخت تاریخ و تمدن ایران با غذاها و امکاناتی مانند هتل‌های مجهز همیشه پذیرای مهمانان خود خواهد بود. بنابراین شما می‌توانید ایرانگردی را از همدان ایران شروع کنید.


سئوالات


1-    منطقه تاریخی همدان چه نام دارد؟ تپه هگمتانه
2-    همدان در کجای ایران قرار دارد؟ در غرب ایران
3-    همدان چند کیلومتر است؟62.858 کیلومتر 
4-    آیا همدان فرودگاه دارد؟ بله
5-    فرودگاه همدان به چه شهرهایی پرواز دارد؟ تهران، مشهد و کیش و شهرهای کربلا و مکه
6-    آیا همدان قطار دارد؟ بله
7-    روز همدان چه روزی است؟ یک شهریور 
8-    در همدان کجا چادر بزنیم؟ پارک مردم (لونا پارک)، بوستان ارم، پارک باباطاهر، پارک فرودگاه 
9-    آیا همدان باغ وحش دارد؟ بله