کاخ مرمر رامسر

کاخ مرمر رامسر یکی از نفیس‌ترین کاخ ها در شمال ایران است.کاخ مرمر با نام های گوناگونی شناخته می شود که عبارتند از کاخ سلطنتی رامسر، کاخ مرمر، باغ رامسر،‌ موزه کاخ رامسر، کاخ موزه مرمر، تماشاگه خزر.

راهنمای سفر به روستای جواهرده رامسر

شهر رامسر را عروس شهرهای شمالی می دانند و جواهرده رامسر زیباترین منطقه ی این شهر است. اینجا مانند بهشت که نه، خود بهشت است. انگار خداوند تکه ای از بهشت را در جواهرده رامسر در ارتفاعی معادل 2000 متر از دریا قرار داده است و روی آن را با ابر پوشانده است. برای همین به اینجا اقیانوس ابری می گویند.

هر چیزی را نباید به‌ عنوان سوغات رامسر خرید!

یکی از جذاب ترین بخش های هر سفری خریدن سوغاتی برای عزیزان است. برای این کار شما دو راه دارید. آیا می خواهید خوراکی های خوشمزه معروف رامسر را خریداری کنید و یا ترجیح می دهید صنایع دستی و کارهای هنری محلی از سفر با خود به سوغات ببرید؟

در رامسر کجا خرید کنیم؟

در سفر به رامسر اگر از بازارها و مراکز خرید رامسر دیدن نکنید و این شهر را ترک کنید کاملا ضرر کرده اید. خرید سوغات رامسر بخشی از سفر شماست که در کنار پرسه زدن در جنگل ها و کمپ زدن در روستاها و بازدید از آبشارها، خود تجربه متفاوتی است.

در رامسر کجا غذا بخوریم؟

فکرش را بکنید شما از صبح مشغول پرسه زدن در طبیعت بکر رامسر هستید، از جاذبه های دیدنی آن و روستاهای اطراف دیدن کرده اید. دیگری رمقی در شما باقی نمانده، پس دلی از غذا در بیاورید و در یکی از رستوران هایی که به شما معرفی خواهیم کرد، یک وعده کباب ماهی، مرغ ترش یا هرچه که دوست دارید را نوش جان کنید.

راهنمای مسیر تهران تا رامسر

اگر می خواهید از تهران به شهر زیبای رامسر در شمال ایران بروید که آن را عروس تمام شهرهای شمالی می دانند، دو راه پیش رو دارید. یک روی قضیه شهر زیبای رامسر و طبیعت بکر و روستاهای بهشت مانند آن است، اما روی دیگر قضیه مسیر تهران به رامسر است که می تواند خیلی مفرح و لذت بخش باشد.

نمک آبرود

شهرک گردشگری نمک آبرود تنها یک شهر سرسبز با طبیعت بکر و دست نخورده نیست. در اینجا هیجان و لذت بودن در شمال کشور به اوج خود می رسد. جاذبه های گردشگری و دیدنی های نمک آبرود، یک سمت و تفریح های بی نظیر داخل آن، سمت دیگر ماجرا است.

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت را مرواریدی در شهر چالوس می دانند. سفر به چالوس یکی از خاطره انگیزترین سفرها به شمال کشور است. در این سفر، بازدید از دریاچه ولشت را باید در اولویت خود بگذارید. دریاچه ای که آب شیرینی دارد و در فاصله 25 کیلومتری از جاده چالوس واقع شده است.

معرفی بهترین رستوران های چالوس و جاده چالوس

رستوران ها و غذاخوری های چالوس، غذاخوری های چالوس، غذاخوری های جاده چالوس، بهترین رستوران های جاده چالوس

معرفی بهترین غذاهای محلی چالوس

حیف است به شمال ایران و البته چالوس سفر کنید اما غذاهای محلی آنجا را نچشید. غذاهای چالوس و مازندران آنقدر لذیذ هستند که بسیاری از گردشگران در رستوران‌های محلی این منطقه انواع غذاها را سفارش می‌دهند و باعث رونق این صنعت در چالوس و مازندران شده‌اند.

متل قو

متل قو چالوس یکی از مقاصد مهمی است که معمولاً ساکنان پایتخت به دلیل فاصله کم و البته جاذبه‌های گردشگری که دارد، به آنجا سفر می‌کنند. اگر شما نیز قصد سفر به یک جای خوش آب و هوا در شمال ایران و مشاهده ساحل زیبای دریای خزر دارید، متل قو را به عنوان یکی از انتخاب‌های اول‌تان قرار دهید.

معرفی غارهای چالوس و مازندران

غارهای مازندران و چالوس به دلیل قرارگیری در اقلیم طبیعی و بکر از زیبایی‌های خاصی برخوردارند و می‌توانند مقصد مناسبی برای یک سفر هیجان انگیز و دلچسب آخر هفته باشند. دو غار یخ مراد و دانیال شناخته شده‌ترین غارهای مازندران هستند.

معرفی سوغات و صنایع دستی چالوس

سفر به چالوس از جمله تفریحات روتین ایرانی‌ها به ویژه ساکنین پایتخت است؛ چرا که یکی از بهترین مقاصد گردشگری در شمال ایران به حساب می‌آید. همه روزه گردشگران زیادی با سفر به این شهر و خرید صنایع دستی چالوس و سوغاتی، نقش مهمی در رونق اقتصادی منطقه چالوس ایفا می‌کنند.

دریاچه ارواح نوشهر

نوشهر از شهر‌های زیبای این اقلیم است که جاذبه های گردشگری فراوانی دارد. دریاچه ارواح نوشهر از جمله این جاذبه‌هاست که یک تجربه متفاوت و فراموش نشدنی را در سفر به گردشگران هدیه می‌دهد.

جنگل های هیرکانی فسیل های زنده زمین

جنگل های هیرکانی، جزو قدیمی ترین جنگل های جهان محسوب می شوند. آنها به فسیل های زنده و یا موزه طبیعی زنده معروف هستند. این جنگل ها علاوه بر تامین اکسیژن و پاکسازی هوا، محل زندگی گونه های فراوانی از گیاهان و موجودات زنده می باشند. اما به خاطر فعالیت های ناآگاهانه بشری این جنگل ها و موجودات درون آنها در خطر انقراض هستند.

پل ورسک، پل پیروزی

پل ورسک یکی از سازه های شگفت انگیز ایران است. این پل علاوه بر اینکه از مهم ترین مسیرهای ریلی ایران است، از سازه های تاریخ ساز نیز می شود. این پل در نتیجه جنگ جهانی دوم تاثیر زیادی داشته است. از آنجایی که کمک شایانی به متفقین در پیشبرد اهدافشان کرده است، توسط چرچیل به پل پیروزی شهرت یافت.

روستای آلاشت

روستای آلاشت مازندران، زادگاه اولین شاه پهلوی است. این روستا در منطقه ای کوهستانی واقع شده است. همین موضوع سبب شده که آب و هوای آن بسیار خنک باشد. بارندگی خوب در سال این منطقه را سبزپوش کرده است. البته این روستا به جز جاذبه های طبیعی، مکان های تاریخی برای بازدید گردشگران نیز دارد.

قلعه مارکوه رامسر

قلعه مارکوه رامسر یکی از قلعه های تاریخی ایران است که در بر فراز مارکوه بنا گشته است. قدمت واقعی این قلعه مشخص نیست. اما این قلعه کاربردی نظامی داشته است. راه دسترسی به این قلعه پله هایی است که از پایین کوه تا در ورودی قلعه کشیده شده است. امروزه چیز زیادی از قلعه باقی نمانده است.

جنگل دالخانی، دالان بهشت

یکی از جنگل های معروف و زیبای شمال کشور، جنگل دالخانی رامسر می باشد. این جنگل در ارتفاعات شهر رامسر قرار و دارای آب و هوایی مطبوع و خنک می باشد و در هر فصلی از سال به گونه ای زیبایی خود را به رخ می کشد. جاذبه ها و دیدنی های این جنگل کم نمی باشد.

پارک آبی رامسر

یکی از جاذبه ها و مراکز تفریحی شمال پارک آبی رامسر می باشد. این پارک دارای تجهیزات و تفریحات آبی متنوعی می باشد. جذابیت این پارک آبی اتصال آن به ساحل خزر می باشد. ساحل این پارک در طرح سالم سازی دریا قرار دارد و یکی از تمیزترین ساحل های این کشور به حساب می آید.

راهنمای کامل بازدید از جنگل الیمستان

جنگل الیمستان در نزدیکی شهر آمل یکی از جاذبه های طبیعی و بکر آن منطقه می باشد. این جنگل سالانه کوهنوردان، دوچرخه سواران و جنگل نوردان حرفه ای زیادی را به سمت خود جذب می کند. این جنگل در ارتفاعات کوه البرز واقع شده است و مناظری چون درختان سر به فلک کشیده، دشت های پر از گل و سبزه از ویژگی های این جنگل است.

بوستان جنگلی صفارود رامسر

بوستان جنگلی صفارود یکی از جاذبه های طبیعی نزدیک به شهر رامسر می باشد. این بوستان دارای چشمه آب معدنی می باشد به همین خاطر نام دیگر آن آبمعدن می باشد. رودخانه ای که در وسط جنگل جاری است بر جاذبه های طبیعی و چشم انداز سرسبز این جنگل افزوده است.

دریاچه قو رامسر کجاست؟

دریاچه قو در نزدیکی رامسر از جاذبه های گردشگری ای می باشد که دارای امکانات رفاهی نسبتا خوبی است. محوطه این دریاچه توسط بخش خصوصی اداره می گردد و همین موضوع باعث شده است که محیط اطراف پاکیزه باشد و امکانات خوبی در اختیار مسافران گذاشته شود. گردشگران می توانند ساعاتی خوش را در کنار هم در این دریاچه سپری نمایند.

دیدنی های جاده چالوس

یکی از زیباترین جاده‌های ایران با جاذبه‌های دیدنی و گردشگری طبیعی متفاوت، جاده چالوس است؛ بنابراین اگر قصد خوشگذرانی در تعطیلات را دارید، حتماً به فکر جاده چالوس هم باشید. سراسر جاده چالوس، جاذبه طبیعی و گردشگری است.

روستای فیلبند مازندران، قدم زدن بر روی ابرها

روستای فیلبند یکی از جاذبه های طبیعی ایران محسوب می شود، که در سال های اخیر مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته است. تابستان های هر سال این روستا بیشتر از ظرفیتی که دارد، گردشگر می پذیرد که این نکته در طولانی مدت به ضرر طبیعت و روستاییان آن منطقه تمام خواهد شد. امید است که برای این مسائل در کشورمان تدابیر اساسی اندیشیده شود تا صدمات به حداقل برسد.

جنگل نور، بزرگترین پارک جنگلی ایران و خاورمیانه

جنگل نور کجاست؟ امکانات و خدمات جنگل نور، تفریحات پارک جنگلی نور، بهترین زمان برای سفر، مسیر دسترسی به پارک جنگلی نور، اقامت در جنگل نور

جنگل سیسنگان

. جنگل سی سنگان یکی از زیباترین و مشهورترین پارک های جنگلی و ساحلی استان مازندران محسوب می شود که نمونه ای طبیعی از جنگل های جلگه ای شمال ایران است و به پارک جنگلی سی سنگان معروف است.

میانکاله بهشت پرندگان مهاجر

دیدن طبیعت بکر و گونه‌های بی‌نظیر حیوانات در میانکاله، با وجود جاده‌های صعب‌العبور بسیار جذاب خواهد بود. این بهشت پرندگان برای کسانی که به ملاقات گونه‌های مختلف پرنده علاقه دارند بسیار مناسب است.

دریاچه الیمالات

دریاچه الیمالات به طرز خیره‌کننده‌ای تماشایی است. ترکیب خنکای آب، شکوه آسمان، عظمت جنگل، نور ملایم خورشید و سکوت اعجاب‌انگیز در این دریاچه، محیطی رویایی ایجاد کرده است.

مرداب هسل

مرداب هسل کجاست؟ آب و هوای مرداب هسل، نحوه رفتن به مرداب، حیوانات مرداب هسل و نحوه اقامت

دریاچه چورت مازندران

دریاچه چورت کجاست؟ آب و هوا، امکانات، عمق دریاچه، مسیر دریاچه، ماهیگیری، جاهای دیدنی اطراف، نحوه اقامت در دریاچه چورت


دیدنی‌های بکر و بی‌نظیر استان‌های شمالی کشور افراد زیادی را برای دیدن این مناظر وادار به سفر می‌کنند. یکی از استان‌های شگفت‌انگیز همجوار دریای خزر، استان مازندران است. این استان با جاذبه‌های گردشگری هر ساله در همه‌ی فصل‌ها گردشگران را به سمت خود می‌کشاند و شما می‌توانید ایرانگردی را از این استان زیبا شروع کنید. از آن جایی که سفر به چنین استان بکر و تاریخی مد نظر بسیاری از گردشگران است، در این مقاله سعی شده تا اطلاعات کافی برای داشتن یک سفر بی‌نقص به مازندران در دسترس شما قرار بگیرد.


استان مازندران کجاست؟

این استان چشم‌نواز شمال ایران در نوار ساحلی جنوب دریای خزر قرار گرفته است. مازندران از شرق با گیلان و از غرب با گرگان، دو شهر سرسبز دیگر خطه شمال همسایه است. از جنوب نیز با سه استان سمنان، قزوین و تهران هم مرز شده است. مناطق شمالی آن به طور کامل در جوار دریای خزر قرار دارند و پذیرای گردشگران زیادی هستند.

استان مازندران کجاست؟


تاریخچه استان مازندران

از بررسی غارهای هوتو و کمربند بهشهر توسط باستان شناسان مشخص شده که قدمت این استان به پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. قبل از اسلام قومی با نام تپوری در این منطقه سکونت داشتند و طبق اطلاعاتی که از کتیبه بیستون کسب شده از محدوده مازندران تا گیلان با نام پتشواریش شناخته می‌شد. بعد از اسلام این قوم به طبری تغییر نام داد و این محدوده طبرستان نام گرفت‌. سپس در قرن هفتم هجری قمری طبرستان به مازندران تغییر پیدا کرد.


آب و هوای مازندران

آب و هوای مازندران را به دو قسمت تقسیم می‌کنند‌. برخی از قسمت‌های آن آب و هوایی معتدل خزری و قسمتی دیگر سرد کوهستانی دارد. به طور دقیق‌تر مناطقی از غرب و مرکز مازندران آب و هوایی مرطوب با تابستان گرم و زمستان سرد دارد. نواحی شرقی با آب و هوای نیمه مرطوب دارای تابستان گرم و زمستان نسبتا سرد هستند.

آب و هوای مازندران


پوشش محلی مردم مازندران

پوشش محلی مردم مازندران مانند طبیعت زیبای آن پرشور و نشاط است و با کمک رنگ‌ها و نقش‌های جذاب دوخته می‌شوند. این پوشش‌ها از زیباترین لباس‌های محلی ایران هستند و شناخت آن‌‌ها می‌تواند جذاب باشد.


-    لباس محلی زنان مازندرانی

زنان مازنی یک دامن به نام شلیته یا چرخی شلوار می‌پوشند که دامنی پرچین و کوتاه است‌. لبه‌های این دامن با نوارهای مشکی لبه‌دوزی می‌شود. زیر این دامن تمبان تنگه یا پشمالو به تن می‌کنند. پشمبال شلواری با رنگ تیره بوده که با نوار کتانی کمر آن‌ را می‌بندند. برخی از زنان زیر شلیته شلواری تنگ با جنس مخملی یا ابریشمی می‌پوشند که به آن نیم ساق می‌گویند.

 لباس محلی زنان مازندرانی

جومه لباس اصلی زنان مازنی است که تا زیر زانو می‌رسد. روی جومه یک جلیقه جلو باز که چند دکمه می‌خورد به تن می‌کنند. نام این جلیقه سیمپوش بوده و با سکه‌های زیبا رودوزی شده است. علاوه بر این‌ها چادرشو شالی مربعی است که به کمر خود می‌بندند.
سرپوش اصلی که زنان به سر می‌پوشند چارقد بوده و بیشتر به رنگ‌های روشن دیده می‌شود. جنس چارقد از جنس وال، ململ، چیت و ابریشم است. روی چارقد سربندی با نام مندال بسته می‌شود. به علاوه زنان با سنجاق‌هایی مانند گل نبی، گردنبند قرنفل و چشم چین روسری خود را به سر می‌کنند. پاپوشی مشکی یا قهوه‌ای که زنان به پا می‌کنند کوش نام دارد. گالش، چاروق یا پاتوئه از دیگر پاپوش‌ها است که زنان در موقعیت‌های مختلف می‌پوشند.


-    لباس محلی مردان مازندرانی

نام پیراهن اصلی مردان مازندرانی نیز جومه یا جامه است که جنس آن با توجه به فصل‌ها تغییر می‌کند. پشمبال مردان به رنگ‌های تیره مانند آبی تیره و یا سیاه دیده می‌شود و اندازه آن تا مچ پا بلند بوده و یا با بند آن را می‌بندند.
با توجه به زمستان‌‌های سرد این استان مردان در این فصل بر روی جومه جلیقه می‌پوشند. این جلیقه یقه‌ای نام گرفته و رنگی تیره دارد. علاوه بر این‌ها دامداران مازندران شولا و بوشلوق بر روی جامه‌های خود می‌پوشند. بیشتر مردان مازنی کلاه نمدی به سر می‌کنند.

لباس محلی مردان مازندرانی

کلاه گوشی، پوستین کلاه، شب کلاه، کلاه سنگسری از دیگر سرپوش‌های مردان هستند. به علاوه مندل مانند عمامه به دور سر پیچیده شده و دنباله‌ی آن پشت گردن رها می‌شود. از پاپوش‌های مردان مازنی می‌توان جرب یا جوراب، کوش یا کفش، شیخی کوش، چاروق و گیوۀ کرمانشاهی را نام برد. 

 

تخفیف هتل


گویش مردم مازندران

به طور کلی زبان مردم مازندران به چهار گروه مازنی، مازِرونی، تبری و گِلِکی تقسیم شده است که استان‌های همجوار با دریای خزر به این زبان‌ها صحبت می‌کنند. مردم مازندران بیشتر به زبان مازندرانی گلکی حرف می‌زنند. با توجه به گستردگی این زبان گویش‌های مختلفی نیز برای آن وجود دارد. برخی از این گویش‌ها در ادامه بررسی می‌شوند:


-    گویش شهمیرزادی:

مردمی که در شهر مهدیشهر سمنان بزرگ شده‌اند با این گویش مازندرانی صحبت می‌کنند.


-    گویش طبری استرآبادی:

این گویش در شهر‌های استرآباد شمالی، استرآباد جنوبی، دهستان انجیرآب، دهستان روشن آباد و شهر گرگان و اصفهان کلاته و... کاربرد دارد.


-    گویش طبری رویانی:

از ریشه‌دارترین گویش‌های مازندرانی گویش طبری است که نواحی غربی طبرستان مانند نور، نوشهر، چالوس، کلاردشت، عباس‌آباد، تنکابن و رامسر با این گویش حرف می‌زدند. گویش‌های طبری کجوری و کلارستاقی از زیر گروه‌های گویش طبری رویانی هستند.


-    گویش قصرانی شمیرانی:

مناطقی مانند تجریش میگون، لالان، زایگان، روته، گرمابدر، شمشک، دربندسر و فشم و... که جز مناطق باستانی قصران محسوب می‌شوند با این گویش‌ صحبت می‌کنند.


بهترین زمان سفر به استان مازندران

از آن جایی که آب و هوای استان مازندران معتدل خزری به همراه کوهستانی است، این استان تابستان‌های سوزان و زمستان‌های خیلی سرد دارد. بنابراین فصل‌های بهار و پاییز زمان مناسبی برای یک سفر راحت به مازندران هستند. شما می‌توانید در مهرماه، نیمه دوم فروردین و اردیبهشت و خرداد سفری به یاد ماندنی را به این شهر بی‌نظیر شروع کنید. در این زمان بدون هیچ مشکلی و با خیال راحت از دیدنی‌‌های بکر و چشم‌اندازهای شگفت‌انگیز این استان نهایت لذت را ببرید.

بهترین زمان سفر به استان مازندران


راه‌های سفر به استان مازندران

بعد از حرکت از تهران به سمت مازندران با ماشین شخصی 3 راه زمینی روبروی شما قرار دارند:


-    مسیر اول

شما هنگام حرکت از شرق تهران به بزرگراه بسیج می‌رسید. پس از طی این بزرگراه از آبعلی و جاده دماوند می‌گذرید. شهرهای پردیس، رودهن و بومهن را که پشت سر گذاشتید یک دوراهی را می‌بینید. اگر سمت راست ابن دو راهی را انتخاب کردید می‌توانید از طریق جاده‌های زیبای فیروزکوه و دماوند به قائم شهر برسید. از آن جا به ساری می‌روید.


-    مسیر دوم

در مسیر دوم ابتدای مسیر اول را بگذرانید و بعد از رسیدن به بومهن به طرف چپ پیچیده و به امامزاده هاشم برسید. جاده‌ای که در آن قرار می‌گیرید جاده‌ی معروف هراز است. این مسیر کوتاه‌ترین راه برای رسیدن به استان‌های شمالی است. بعد از امامزاده در یک سر پایینی قرار گرفته و می‌توانید قله‌های باشکوه دماوند را ببینید. پس از رسیدن به آمل محمود آباد را خواهید دید‌. اگر در امتداد جاده محمود آباد به سمت راست بروید به بابل رسیده و در صورت رفتن به سمت چپ راه نوشهر و چالوس را پیش می‌گیرید.

بهترین زمان سفر به استان مازندران

-    مسیر سوم

هنگام حرکت از تهران به سمت کرج می‌توانید وارد جاده چالوس شوید. البته اگر می‌خواهید طبیعت بکر کلاردشت را ببینید قبل از رسیدن به چالوس با جاده‌ی انحرافی مرزن آباد به سمت چپ رفته و به کلاردشت برسید. بعد از آن با گذر از چالوس، نمک آبرود و تنکابن به رامسر می‌رسید.
علاوه بر مسیرهای زمینی فرودگاه‌های دشت ناز ساری، نوشهر، بیشه کلا بابلسر و رامسر پذیرای شما هستند. از طرفی دیگر قطارهای راه‌آهن شمال از شهرهای زیبای این استان عبور می‌کنند و شما می‌توانید با این خط ریلی خود را به مازندران برسانید‌.


شهرهای زیبای استان مازندران

 

ساری

ساری بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر استان مازندران، به عنوان مرکز این استان انتخاب شده است. به دلیل اینکه آثار تاریخی زیادی از دل تاریخ در این شهر به جا مانده، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران نیز شناخته می‌شود. طبیعتی که ساری دارد هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند و همین امر باعث شد در سال ۹۶ اولین شهر برتر گردشگرپذیر ایران معرفی شود. عمارت‌های تاریخی مانند عمارت کلبادی، فاضلی، پل تاریخی تجن و... در کنار باداب سورت، تالاب‌های جنگلی، آبشارها و دریاچه این شهر را برای گردشگران مناسب کرده است.

شهرهای زیبای استان مازندران


بابل

بعد از ساری، بابل پرجمعیت‌ترین شهر مازندران بوده و رامسر جزء شهرهای مهم و معروف آن است. این شهر زیبا در زمینه‌های کشاوزی، پزشکی و تجاری نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. بابل با توجه به اطلاعات کسب شده یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران بوده و به دوران پیش از ورود اسلام به ایران برمی‌گردد.
شهری با نام مه‌میترا در مناطقی از شهر بابل کنونی وجود داشته است. برج بابل، کاخ شاپور، پل محمد حسن خان از دیدنی‌‌های تاریخی آن هستند. دریاچه سد شیاده، جنگل نارنجلو، آبشار تیرکن و تپه کپورچال جز مکان‌های طبیعی بابل هستند.


بابلسر

بابلسر از شهرهای زیبا و ساحلی مازندران است و بین دریای مازندران و رشته کوه البرز قرار دارد. مردم محلی این شهر از قوم طبری‌ها هستند و با زبان مازندرانی صحبت می‌کنند. پل معلق بابلسر، پل کابلی عابر پیاده، منطقه ساحلی می‌رود و... از جاهای دیدنی این شهر محسوب می‌شوند.

بهترین زمان سفر به استان مازندران


بهشهر

بهشهر را در دوره‌ی قاجار و قبل‌تر با نام اشرف می‌شناختند. مردم آن بیشتر از قومیت طبری و بقیه از دیگر اقوام هستند و به زبان‌های فارسی و مازندرانی صحبت می‌کنند. با سفر به بهشهر می‌توانید از عمارت صفی آباد، باغ عباس آباد، گوهر تپه و باغ چهل ستون و... دیدن کنید. از بین این مکان‌ها در گوهرتپه می‌توان اطلاعات زیادی درباره بهشهر و سایر شهرهای مازندران به دست آورد.


سوادکوه

سوادکوه در ناحیه البرز مرکزی قرار گرفته است. این شهر بسیاری از آداب و رسوم قدیمی را نگه داشته است. مردم این شهر در روز آخر تیر آیین سنتی ۲۶ عید ماه را گرامی می‌دارند. در این روز با دادن نذری و مرثیه خواندن یاد از دنیا رفتگان را گرامی می‌دارند. نمدمالی، گلیم بافی، گیاهان دارویی گل گاو زبون، لاری و... از سوغاتی‌های این شهر هستند‌.


چالوس

چالوس یکی از قدیمی‌ترین شهرهایی است که در طول تاریخ شاهد جنگ‌های تاریخی و قبیله‌ای زیادی بوده است. این شهر جنگ زده در دوران پهلوی بازسازی شد و امروزه جزء شهرهایی است که گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند‌.
در گذشته به دلیل قرارگیری این شهر در جلگه‌های پست دریایی و اختلاف ارتفاع از ساحل با نام چالس اس و یا چالس شناخته می‌شد. آبشار اکاپل، آبشار سواسره، دریاچه ولشت، قله علم کوه و تخت سلیمان و... از جاهای دیدنی چالوس هستند. شما می‌توانید انواع ترشی‌های خوشمزه، حصیرها، انواع محصولات لبنی و برنجک، قماق و... را از چالوس با خود به سوغات ببرید.

بهترین زمان سفر به استان مازندران


قائمشهر

یکی دیگر از شهرهای مهم استان مازندران قائمشهر است که ناحیه البرز مرکزی قرار گرفته و از نظر محصولات کشاورزی اهمیت زیادی دارد. در زمین‌های حاصل‌خیز این شهر محصولات کشاورزی مانند گندم، جو، صیفی‌جات و... کاشته می‌شود و باغ‌های آن پر از مرکبات هستند.
این شهر با داشتن بارندگی زیاد و آب و هوایی مرطوب هیچ‌گاه فصل خشک را تجربه نخواهد کرد. بنابراین پوشش گیاهی بی‌نظیری دارد. همین امر باعث شده تا جلگه‌ای با نام قائمشهر در کنار جنگل‌های سرسبز فضایی دلنشین ایجاد کنند.


 تنکابن (شهسوار)

یکی از شهرهای همجوار با دریای مازندران که هنگام رفتن از رشت به چالوس می‌بینید، تنکابن است. این شهر زیبا با آب و هوایی بسیار مطلوب از جمله‌ جاهایی است که گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. هم‌چنین از شهرهای مهم تاریخ ایران محسوب شده و در زمان هخامنشیان قومی با نام آمارد در آن سکونت داشته‌اند.
تنکابن در تولید و صادر کردن مرکبات به سراسر کشور رتبه اول را دارد. به علاوه قطب پرورش ماهی نیز به حساب می‌آید. بعد از سفر به تنکابن چوخا، گلیم، سفال، چادر شب، کلاه پشمی، کول گیر و... را به سوغات ببرید. علاوه بر این‌ها از جنگل‌های دو هزار و سه هزار، دشت دریا سر، روستای قلعه گردن، آب گرم فلک ده و... دیدن کنید.


نور

شهر نور به دلیل همسایگی با دریای خزر از شمال، شهری ساحلی و سرسبز محسوب می‌شود. این همسایگی هم‌چنین باعث وجود آب و هوایی معتدل و مرطوب در این شهر شده است. بنابراین تابستان‌ها دما در شهر نور نسبت به سایر شهرها کم‌تر بوده و شما می‌توانید به جز فصل بهار و پاییز در فصل تابستان نیز سفری به این شهر ساحلی داشته باشید. آداب و رسوم قدیمی در شهر نور به صورت ترکیبی از رسومات شهرهای با قدمت استان مازندران هستند. علاوه بر این‌ها نام شهر نور در قدیم سولده بوده است. آبشار آب پری، پارک جنگلی کشپل، دریاچه الیمالات، آبشار حرام او و... از جاهایی است که شما می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

بهترین زمان سفر به استان مازندران


عباس آباد

این شهر شمالی با کلاردشت از جنوب، با سلمان شهر از شرق، با دریای خزر از شمال و با نشتارود از غرب همسایه می‌شود. مردم این شهر به زبان طبری و با گویش کلارستاقی صحبت می‌کنند. عباس آباد در سال ۲۷۷ هجری قمری برای اولین بار با نام لنگا در مازندران تاریخ ثبت شده است.
لنگا نام آبادی در غرب طبرستان بوده است. جنگل مازیچال با انواع درختان، پارک ملی خشکه داران با اکوسیستمی تحت حفاظت، جاده جنگلی بی‌نظیر کلاردشت از دیدنی‌‌های بکر شهر عباس آباد هستند.


چمستان

در زبان محلی به چمستان، چَماسِّن یا چَمِسْتون گفته‌ می‌شود. این شهر از توابع شهرستان نور است و مردم آن از قومیت طبری هستند. این شهر از طریق جاده‌‌ای نعلین شکل به آمل و نور وصل می‌شود. در چمستان شما می‌توانید جاذبه‌هایی بکر و دست نخورده را ببینید که در کمتر جایی دیده می‌شوند. روستای ییلاقی لاویج دارای آب گرم طبیعی، پارک جنگلی کشپل، بخش قدیمی آبادی هلاپون و شهر فراموش شده واتاشان از جمله جاذبه‌های بکر هستند که می‌توانند نظر شما را جلب کنند.


پل سفید

پل سفید به دلیل وجود پلی با همین نام به این اسم مشهور شده است. از این شهر جاده زیبای فیروزکوه و راه‌آهن گذر می‌کند. ریل راه‌آهن پل سفید از نظر تعمیرات دیزل راه‌آهن شمال مهم‌ترین ایستگاه محسوب شده و دارای سینی دوار است. پارک جنگلی آزادمهر، دریاچه شورمست، قلعه کنگلو، غار اسپهبد خورشید، پل ورسک (سه خط طلا) و کلیسای سرخ‌آباد از جاهای دیدنی پل سفید هستند که دیدن آن‌‌ها بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

بهترین زمان سفر به استان مازندران


کلاردشت

کلاردشت یکی از شهرهای زیبای استان مازندران است که با چالوس ۴۰ کیلومتر فاصله دارد. بیشتر مردم محلی از قومیت طبری بوده و با زبان مازندرانی صحبت می‌کنند. دیگر افراد که با نام خواجه‌‌وند شناخته می‌شوند با زبان کردی حرف می‌زنند و از کرمانشاه به کلاردشت آمده‌اند. کلاردشت با نام قدیمی کلار در بسیاری از آثار تاریخی و پایگاه‌های اسپهبدان طبرستان بسیار به چشم می‌خورد.


نمک آبرود

شهر نمک آبرود به شهری ویلایی و سرسبز در استان مازندران معروف است و گردشگران از دیدن مناظر طبیعی آن بسیار لذت می‌برند. در هنگام سفر به نمک آبرود از دو خط تله کابین آن نیز دیدن کنید. این شهر با فاصله ۱۲ کیلومتری از چالوس بین دو شهر چالوس و تنکابن قرار گرفته است. هنگام سفر به مازندران با رفتن به تله کابین، پارک‌های جنگلی، پیست دوچرخه سواری، شهربازی و... اوقات فراغت خود را به بهترین شکل بگذرانید‌.


متل قو

متل قو عنوان شهری است که امروزه با نام سلمان شهر به ثبت رسیده و در گذشته به ساقی کلایه مشهور بوده است. این شهر زیبا از توابع شهر عباس آباد بوده و با آن ۸ کیلومتر فاصله دارد. طبیعت این شهر قدیمی هنگام سفر جمشید جوانشیر به چشم او آمد و باعث ایجاد یک جرقه در ذهن او شد. جمشید تصمیم گرفت از جنگل‌های متروک متل قو باغ مرکبات به وجود آورد.
با این حال نامساعد بودن خاک و دیگر شرایط این فرصت را از او گرفت. بنابراین او چند هتل ارزان قیمت در این شهر توریستی بنا کرد.

بهترین زمان سفر به استان مازندران


شیرگاه

شیرگاه به عنوان مرکز شهرستان سواد کوه شمالی انتخاب شده و از دیگر شهرهای جنگلی استان مازندران است. از آن جایی که شیرگاه شهری تاریخی است؛ آثار تاریخی مانند پل تاریخی شاه عباسی آبدنگسر و پل شاپور در آن دیده می‌شوند. بازدید از این سری آثار تاریخی می‌تواند برای افرادی که به مسائل گذشته علاقه دارند جالب باشد‌.


آمل

شهر آمل به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان، جزء مکان‌هایی است که یک جانشینی بشر در آن اتفاق افتاده است. این شهر از نظر صنعت، صادرات، کشاورزی، ترابری، گردشگری و... از مهم‌ترین شهرهای مازندران و ایران است. هم‌چنین آمل قطب پرتقال ایران محسوب می‌شود. مردم آمل حتی از گذشته تا به امروز در زمینه علم و فلسفه زبانزد هستند و این شهر با نام پایتخت علم و فلسفه نیز شناخته می‌شود.


رویان

شهر علمده با نام جدید رویان در غرب استان مازندران قرار گرفته و با دریای خزر همسایه است. این شهر بین شهرهای نور و نوشهر قرار دارد اما از توابع شهرستان نور به حساب می‌آید‌. مردم مهمان‌نواز این شهر ساحلی از اقوام طبری بوده و با زبان طبری و گویش کجوری حرف می‌زنند.

بهترین زمان سفر به استان مازندران


نوشهر

نوشهر از شهرهای مهم غرب مازندران محسوب می‌شود. قسمتی از این شهر قدیمی با نام کجور، پایتخت سرزمین کهن رویان بوده و سلسله‌ی پادوسپانیان نیز در آن‌جا حکومت می‌کردند. تنگه همیشکر، جنگل سی سنگان، دیو چشمه، دریاچه ارواح و هزاران جنگل و دریاچه و سواحل زیبا از مکان‌های دیدنی هستند که هنگام سفر به مازندران و شهر نوشهر باید از آن‌ها بازدید کنید.


جویبار

جویبار در گذشته باغلو نام داشته و از شهرهای قدیمی مازندران به حساب می‌آید. از وسط این شهر رودخانه شاهرود گذر می‌کند و به دریای خزر می‌ریزد. سواحل چیکرود، پل تاریخی آزان، خشت پل و تکیه کردکلا، جمعه بازار که از بازارهای سنتی مازندران است گردشگران را به سمت خود می‌کشانند. 
زیباترین روستاها و ییلاقات استان مازندران


فیلبند

فل‌بن یا فیلبند از روستاهای شهرستان بابل استان مازندران است. فل به معنای خستگی و بند یعنی جایی که خستگی به پایان می‌رسد. بر خلاف پاییز و زمستان‌های بسیار سرد این روستا تابستان‌های مطلوبی دارد. به همین دلیل زمینه کشت انواع درخت‌های گونه‌های سیاه‌ریشه مانند آلوچه ترش، زرشک کوهی، انگور کوهی و نیز درخت ون در آن مهیا است‌.

بهترین زمان سفر به استان مازندران


روستای هندوکلا


روستای هندوکلا جز شهرستان آمل است. در این روستا دو سقاخانه با نام سقانفار وجود دارد. یکی از این سقانفارها پر از نقش و نگار و شعر نوشت‌ها است و به دلیل داشتن تفاوت‌های زیاد با دیگر سقاخانه‌ها در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


کجور

این روستای قدیمی به دلیل قرار گرفتن بین ارتفاعات علم‌کوه و دماوند آب و هوایی سرد و کوهستانی دارد. جمعیت آن به دو بخش تقسیم شده و مردم بومی این روستا کجوری هستند و دیگران از ایل کرد بوده که خواجوند نام دارند. لت به سر خنه و کَلچو خنه نام خانه‌های معروف کجور هستند که دیواره‌هایی از جنس کاهگل و چوب دارند و سقف آن‌ها با تکه‌های چوبی با نام لت پوشانده می‌شوند.


رستمکلا

روستای رستمکلا در هشت کیلومتری غرب شهرستان بهشهر مازندران قرار گرفته است. این روستا قدمت زیادی دارد و با داشتن آثار تاریخی بسیار می‌تواند گردشگران زیادی را جذب کند. تپه گوهر ثپه از مکان‌های تاریخی این روستا است که از آن آثاری باستانی مهم و مربوط به چهار تا هفت هزار سال پیش کشف شده‌اند.

بهترین زمان سفر به استان مازندران


چلندر

چلندر از روستاهای شهرستان نوشهر بوده و در ۸۱ کیلومتری این شهر قرار گرفته است. آب و هوای بکر و ناب آن به دلیل همسایگی از شمال با دریای خزر و جنوب با کوه‌های پوشیده از جنگل‌های سرسبز هر گردشگری را به سمت خود می‌کشاند‌.


زانوس

قدمت روستای زانوس به ۱۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد و این روستا امروزه از توابع کجور و شهرستان نوشهر است. طبیعت بکر و بی‌نظیر این روستا باعث شده تا نقاشی معروف کمال‌الملک از این روستا در موزه گلستان نگهداری شود. آبشار اوباچ این روستا چشمان هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. بنابراین بهتر است هنگام سفر به مازندران از این روستا نیز دیدن کنید.


دریاسر

دریاسر از روستا‌های بخش سرخرود شهرستان محمود آباد مازندران است. این روستا حدود ۲۰۰۰ متر ارتفاع داشته و با این حال توسط چهر رشته کوه احاطه شده است. کوه الموت که در قسمت جنوب غربی این روستا قرار گرفته بلندترین کوهی است که آن را احاطه کرده است. 

بهترین زمان سفر به استان مازندران
 

کندلوس

این روستای زیبا در دامنه‌های سرسبز البرز قرار گرفته و به همین دلیل آب و هوایی بکر و عالی دارد. بنابراین جزء روستاهای ییلاقی به حساب می‌آید و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. در روستای کندلوس آبشار کندلوس و حمام خزینه قدیمی درکنار موزه گیاهان دارویی و موزه مردم شناسی اوقات فراغت شما را پر می‌کنند.


مازیچال

شما هنگام سفر به روستای مازیچال بالای اقیانوسی از کوه قرار گرفته و می‌توانید از بالا به این منظره بی‌نظیر نگاه کنید و نهایت لذت را ببرید. این روستای شگفت‌انگیز در نزدیکی کلاردشت قرار دارد. 


جواهرده

از روستاهای شهرستان رامسر که در ارتفاعات دو هزار متری البرز قرار گرفته است. مردم این روستا تنها چهار ماه ساکن جواهرده بوده و در ماه‌های دیگر آن را ترک می‌کنند. تنها راه رسیدن به روستای جواهرده جاده رامسر است و این روستا از کوهستان به قزوین راه پیدا می‌کند.

بهترین زمان سفر به استان مازندران


روستای جنت

روستای جنت رامسر مازندران را کولوزه و گیسو کوه از شمال، جنگل و مرتع پرکاه از جنوب احاطه کرده‌اند که چشم‌اندازی زیبا برای این روستا به وجود آورده است. برای رسیدن به این روستا می‌توانید از دیدن جنگل‌ دالخانی بسیار لذت ببرید.


خوشواش

از زیباترین روستاهای آمل مازندران خوشواش است که به دلیل فرو رفتن در مه و ابر چشم‌اندازی بی‌نظیر دارد. به علاوه از ییلاقات بی‌نظیر ایران به شمار می‌رود. دیدن جنگل‌های انبوه، دره‌های عمیق و منظره‌هایی از دریا در خوشواش به شما آرامش می‌بخشد.


لاویج

لاویج در بخش چمستان شهرستان نور مازندران قرار گرفته است. هنگام سفر به این روستا می‌توانید از مکان‌های دیدنی مانند فیل سنگی، تنیرو، گته کر و قلعه نسا در کنار مناطق جنگلی بکر و هم‌چنین بازارهای قدیمی دیدن کنید.

بهترین زمان سفر به استان مازندران

گرسماسر

گرسماسر از دیگر ییلاقات استان مازندران است که در شهرستان رامسر قرار دارد. در این ییلاق برخلاف سایر مناطق ییلاقی کوهای بلند، چشمه‌های پرآب و خنک و دشت‌های سرسبز وجود دارند. در قدیم به این روستا گرزمان گفته می‌شد که به معنای جایی در بالای بهشت است.


روستای آلاشت

این روستای شهرستان سوادکوه استان مازندران در ارتفاعات قرار گرفته و در آن عقاب‌ها پرواز می‌کنند. به همین دلیل است که نام آلاشت به معنی آشیانه عقاب بر روی این روستا گذاشته شده است. خانه‌ای که رضا شاه پهلوی در آن به دنیا آمده اکنون موزه مردم شناسی است و گردشگران می‌توانند از آن دیدن کنند.


بهترین سوغات و صنایع دستی استان مازندران

هنگام سفر به استان مازندران اولین سوغاتی خوراکی که می‌تواند مدنظر شما باشد کلوچه است. مزه‌ی کلوچه‌های این استان ناب بوده و زیر دندان شما می‌ماند. هم‌چنین می‌توانید از دیگر شیرینی‌های این استان مانند آب دندون، پشت زیک، کماج و... با خود به سوغات ببرید.
به علاوه شما باید از عسل کوهی مناطق مختلف مازندران با خود به سوغات ببرید‌. چرا که بسیار خالص و مقوی هستند. با وجود انواع میوه‌ها و محصولات مرباها و ترشی‌های محلی مازندران بسیار معروف و لذیذ بوده و جزء سوغاتی‌های مهم محسوب می‌شوند.
موج بافی، حصیر‌بافی، لاک‌ تراشی، سفالگری، پارچه‌بافی و... از صنایع دستی استان مازندران هستند که توجه گردشگران را به سمت خود جذب می‌کنند. بنابراین هنگام سفر به این استان از صنایع بی‌نظیر مناطق مختلف مازندران خریداری کنید.

بهترین سوغات و صنایع دستی استان مازندران


بهترین بازارها و مراکز خرید استان مازندران

بعد از دیدن مکان‌های دیدنی طبیعی و تاریخی در استان مازندران نوبت به خرید و بازدید از بازارها می‌رسد. وجود انواع مراکز خرید و بازارهای جدید و قدیمی خرید سوغاتی را برای گردشگران راحت کرده است. بعضی از این مراکز عبارتند از:


-    بازارهای هفتگی

در شهرهایی مانند نوشهر، ساری، محمود آباد و... در روزهای هفته بازارهایی دایر می‌شوند که بهترین مرباها، ترشی‌ها و انواع محصولات این چنینی را در کنار صنایع دستی مخصوص استان مازندران در این آن‌ها پیدا می‌شوند. بنابراین اگر دوست دارید از محصولات محلی را به سوغات ببرید از این بازارها دیدن کنید.


-    بازار ترکمن‌ها

این بازار متفاوت در ساری قرار دارد و انواع سوغاتی‌ها و صنایع ترکمن‌ها در آن به فروش می‌رسند. اگر به خریدن بدلیجات، لباس‌ها و صنایع محلی ترکمن‌ها علاقه دارید سری به این بازار مخصوص بزنید.


-    مرکز خرید ایران کتان

این مرکز خرید با ارائه محصولات با کیفیت به مشتری‌ها توجه گردشگران را به خود جلب کرده است‌. به همین دلیل این مرکز خرید با شعبه‌های زیادی در مازندران و سایر نقاط ایران آماده خدمت به مشتریان خود است. 

بهترین بازارها و مراکز خرید استان مازندران


-    مرکز خرید سیمرغ

ساختمان جذاب این مرکز خرید در محمود آباد بوده و طرح آن از مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو الهام گرفته شده است. در ساختمان مرکز خرید سیمرغ انواع فروشگاه‌های شیک و مدرن در کنار خانه بازی کودکان وجود دارند.


بهترین غذاهای محلی استان مازندران

زنان مازندرانی دست‌پخت بسیار لذیذی داشته و می‌توانند انواع مختلفی غذای محلی را بپزند. شما نیز می‌توانید هنگام سفر به این استان زیبا از غذاهای لذیذ محلی بخورید و لذت ببرید. در ادامه به معرفی برخی غذاهای محلی استان مازندران پرداخته می‌شود.


-    خورشت آلو

این غذای خوشمزه با مرغ، آلو خشک شده، دانه انار ترش، آب ترنج، گردو و زعفران درست می‌شود. این خورشت مزه‌ای ترش و ملس دارد. شما اگر از مزه ترش خورشت خوشتان نمی‌آید می‌توانید دو قاشق شکر به آن اضافه کنید.


-    خورشت ناردون

بعد از سفر به مازندران، حتما خورشت ناردون را امتحان کنید. این غذا از خوشمزه‌ترین غذاهای محلی مازندران است و با گوشت مرغ، انار ترش، رب انار، سیر، پیاز، شکر و ادویه‌ها پخته می‌شود. اگر این خورشت را با آلوی بخارا بپزید مزه‌ای ملس و ترش پیدا می‌کند.

بهترین غذاهای محلی استان مازندران


-    مالابیج

این غذا ماهی شکم پر و از غذاهای کبابی است که باب سلیقه بسیاری از مردم خواهد بود. مالابیج با ادویه‌های معطر مخصوص مازندرانی لذیذ می‌شود. 


-    نازخاتون

طعم دلنشین نازخاتون به دلیل وجود بادمجان کبابی ساطوری، کدو سبز،گوجه ‌سبز، ریحان و گلپر، سیر، نمک و آب انگور است. این غذای لذیذ به آسانی درست می‌شود و طرفداران زیادی دارد.


-    دوپتی

دوپتی آش دوغ مخصوص مازندران است و با مزه‌ای لذیذ طرفداران زیادی دارد. این آش خوشمزه با دوغ، سیر داغ و حبوبات پخته می‌شود.

بهترین غذاهای محلی استان مازندران


بهترین رستوران ها و غذاخوری های استان مازندران

بعد از گشت و گذار در مناطق بکر و دیدنی مازندران، خوردن غذاهای محلی در رستوران‌ها و غذاخوری‌های این استان تفریحات شما را کامل خواهند کرد. برخی از این رستوران‌ها عبارتند از:

بهترین رستوران ها و غذاخوری های استان مازندران


-    رستوران‌ کشتی

این رستوران که در رامسر قرار گرفته وشکلی شبیه به کشتی دارد، با دکوراسیون متفاوت مکان مناسبی برای خوردن غذاهای محلی با خانواده است. هم‌چنین غذاهای فرنگی در این رستوران سرو می‌شوند. در این محیط وجود انواع آکواریوم‌ها با انواع ماهی‌ها، مجسمه ناخدا و لنگر و..‌. در کنار موزیک لذت غذا خوردن را بیشتر خواهد کرد.


-    رستوران هودین

شما در این رستوران احساس راحتی زیادی خواهید داشت. بنابراین اگر به دنبال رستورانی هستید که غذاها را بدون تشریفات سرو کنند به رستوران هودین بروید. این رستوران که در خیابان آزادی محمود آباد قرار گرفته و انواع غذاهای محلی دریایی و کبابی را سرو می‌کند.


-    رستوران آبادگران چالوس

این رستوران در نمک آبرود چالوس قرار گرفته و لذت خوردن غذاهای لذیذ در کنار ساحل و با صدای امواج را برای مشتریان خود فراهم کرده است. در این رستوران غذاهای ایرانی در کنار غذاهای مخصوص مازندرانی سرو می‌شوند. 


-    رستوران فرزین

در این رستوران که در متل قو قرار گرفته انواع پاستاها و دیگر غذاهای ایتالیایی در کنار غذاهای محلی مازندران در اختیار مشتریان قرار داده می‌شوند. به علاوه اگر دوست دارید فست‌فود غذاهای پیتزایی بخورید می‌توانید به رستوران فرزین مراجعه کنید. کافه‌ای نیز در این رستوران دایر است که خوردن کیک و انواع نوشیدنی‌ها در آن لذت‌بخش خواهد بود.


جاهای دیدنی استان مازندران

در مازندران به کجا برویم؟ موقعیت فوق‌العاده‌ای که مازندران در آن قرار گرفته باعث شده تا انواع مختلفی از مکان‌های دیدنی طبیعی و بکر برای گردش و تفریح در آن گردشگران را به سمت خود بکشانند. برای اینکه مازندران گردی برای شما راحت شود برخی از این مکان‌ها در ادامه بررسی می‌شوند: 


پل ورسک

این پل از مکان‌های مهم در سوادکوه است که بزرگترین پل راه‌آهن سراسری ایران نیز محسوب می‌شود. در ۲۷ کیلومتری پل سفید سوادکوه می‌توانید از این پل ‌دیدن کنید. پل ورسک در دوران رضا شاه پهلوی توسط شرکت دانمارکی کمپساکس و با تضمین ۷۰ ساله ساخته شد. با کمک این پل راه‌آهن سراسری تهران _ شمال به یکدیگر وصل می‌شوند. 

جاهای دیدنی استان مازندران


جنگل ابر

هنگام قدم زدن در این جنگل شما ابرهایی به هم پیوسته را مشاهده خواهید کرد. این منظره به‌گونه‌ای است که تصور می‌شود درختان جنگل بر روی ابرها سوار شده‌اند. بنابراین می‌توان جنگل ابر را  به دلیل داشتن انواع مختلف گونه‌های گیاهی و جانوری جزء بی‌نظیرترین جنگل‌های ایران دانست. 


پلنگ دره

پلنگ دره جنگلی بکر و سر سبز است که در سوادکوه منطقه شیرگاه قرار گرفته و رودخانه‌ای با همین نام از وسط آن می‌گذرد. طبیعتی سرسبز و چشم‌اندازهای شگفت‌انگیز در کنار آب و هوای مطلوب باعث شده تا گردشگران دیدن پلنگ دره را دوست داشته باشند.


جنگل‌های مازندران

وجود آب و هوای معتدل و مرطوب در کنار باران‌های شدید جنگل‌های زیادی را در نقاط مختلف استان سرسبز مازندران به وجود آورده است. در این جنگل‌ها انواع مختلفی از گونه‌های گیاهان رشد و حیوانات وحشی جنگل مازندران زندگی می‌کنند. جنگل‌های دالخانی، لفور، تنگ‌دار و... از جمله جنگل‌های مازندران هستند. 

جاهای دیدنی استان مازندران


چشمه‌های باداب سورت

این چشمه‌ها به چشمه‌های رنگی نیز معروف هستند و با جذابیتی شگفت‌انگیز نظر همگان را به سمت خود می‌کشانند. این جشمه‌ها که در ساری قرار گرفته‌اند، بعد از کوه دماوند مهم‌ترین اثر ملی ایران به شمار می‌آیند. علاوه بر زیبایی چشم‌گیر این چشمه‌ها آن‌ها خاصیت درمانی نیز دارند.


جاده چالوس

نام رسمی جاده چالوس جاده ۵۹ است و از میانه شهر کرج تا چالوس کشیده شده است. اگر مناظر طبیعی و بی‌نظیر جنگل‌های این جاده و چشم‌اندازهای بکر آن را مشاهده کنید، خواهید فهمید که این جاده از زیباترین جاده‌های جهان است. 


جنگل دو هزار و سه هزار

این جنگل که از به هم پیوستن جنگل‌های هیرکانی به وجود آمده در ارتفاعات ییلاقی مازندران قرار گرفته است. این جنگل بکر به دلیل داشتن کوهستان‌های بلند در دل خود دارای آب و هوای متفاوتی است. بنابراین در آن انواع درختان و گیاهان رشد می‌کنند و حیوانات وحشی و اهلی پناه گرفته‌اند.


روستای جواهرده

طبیعت بکری که روستای جواهرده دارد هر بیننده‌ای را به محض ورود به آن حیرت زده خواهد کرد. این روستای زیبا با داشتن جذابیت‌های طبیعی گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. 


دریاچه الیمالات

این دریاچه از مکان‌های دیدنی شهرستان نور مازندران به شمار می‌آید. وجود چنین دریاچه زیبایی در وسط درختان بلند و مرتفع منظره‌ای بکر و چشم‌نواز را ایجاد کرده است. با دیدن منظره این دریاچه مناظر مناطق استوایی برای شما تداعی می‌شوند.

جاهای دیدنی استان مازندران


آبشار آب پری

در کنار جاده روستای آب پری بر اثر رانش زمین سنگ‌ها در شیب تندی قرار گرفته‌اند و آبی از روی این سنگ‌ها عبور می‌کند. این آب، آبشاری با نام آب پری را به وجود آورده که گردشگران را در روزهای تعطیل به آن جا می‌کشاند. این مکان بیشتر به دلیل بکر بودن مورد توجه قرار می‌گیرد.


دشت لار

این دشت در دامنه‌ی قله دماوند گسترده شده و بخش شمال و شمال شرقی آن مربوط به استان مازندران است. به دلیل وجود گونه‌های مختلفی گیاهی و جانوری این دشت جزء مناطق حفاظتی به شمار می‌رود و شکار در برخی مناطق آن ممنوع است. طبیعت بکر و دست نخورده این دشت می‌تواند بسیار آرامش بخش باشد.


دریاچه ارواح

وجود درختانی پوسیده و قدیمی و فضایی مه آلود در اطراف این دریاچه باعث شده اسم ارواح برای آن انتخاب شود. البته این دریاچه با نام ممرز بین مردم محلی شناخته می‌شود‌. منظره‌ی خاص و جذاب این دریاچه می‌تواند نظر افراد را به خود جلب کند.

جاهای دیدنی استان مازندران


جاده کلاردشت عباس آباد

جاده‌ای که کلاردشت را به عباس آباد وصل می‌کند با درختان زیبا و بلندبالا فضایی زیبا را به وجود آورده است. گذر از این جاده سفر را لذت‌بخش خواهد کرد. هم‌چنین شما می‌توانید در این جاده از ازگیل، انار، ولیک، عشقه و آلوچه اطراف بخورید.


دریاچه چورت

این دریاچه بکر و زیبا از دل یک جنگل با درختان بلند و سر به فلک کشیده به زمین جاری شده است. صبح زود که مه نیز روی دریاچه را می‌پوشاند منظره‌ای شگفت‌انگیز و محیطی آرامش‌بخش به وجود می‌آورد. به علاوه با آمدن پاییز سمفونی از رنگ‌ها، در محیط اطراف این دریاچه توجه شما را جلب خواهد کرد.


کلیسای سرخ آباد

این کلیسا توسط مهندسان ایتالیایی برای عبادت کارگران مسیحی که مشغول ساخت راه‌آهن بودند در سوادکوه ساخته شد. این کلیسا امروزه از مکان‌های دیدنی است که می‌تواند توجه گردشگران را به خود جلب کند.


مرداب هسل

اطراف این مرداب که با درختان بلند پوشیده شده محیطی اسیدی حاکم است و شما هنگام گذر از جنگل سحرآمیز اطراف آن متوجه این مزه اسیدی می‌شوید. این مرداب که توسط جلبک‌ها پوشیده شده در فصل‌های مختلف به رنگ‌های صورتی، سبز و قرمز دیده خواهد شد.

جاهای دیدنی استان مازندران


جنگل دالخانی

این جنگل به دلیل داشتن طبیعتی بکر و بی‌نظیر به دالان بهشت نیز معروف شده است. هنگام عبور از بین درختان بلند و جاده مه آلود آن به آرامش می‌رسید‌. هم‌چنین می‌توانید از بالای تپه‌های سرسبز از مناظر شگفت‌انگیز دیدن کنید. 


باغ گیاه شناسی نوشهر

آب و هوای مطلوب مازندران و شمال کشور باعث شده تا یک باغ گیاه‌ شناسی به عنوان یک مکان دیدنی در این استان احداث شود. این باغ با داشتن انواع درختان و گیاهان و طبیعتی زیبا به شما حس دیدن و راه رفتن در بهشت را می‌دهد.


باغ تاریخی عباس‌آباد بهشهر

این باغ از دوران صفوی برای نسل جدید به جا آمده است و با منظره‌ای ویژه و داشتن مجموعه‌های مختلف توجه افراد را به خود جلب خواهد کرد. به دلیل اهمیت این اثر تاریخی، در فهرست آثار جهانی یونسکو قرار گرفته است.

جاهای دیدنی استان مازندران


قله دماوند

بلندترین قله در ایران قله دماوند است. این قله بلند به عنوان کوه آتشفشان فعال در آسیا اهمیت زیادی داشته و باید از آن محافظت شود. به همین دلیل است که قله دماوند به عنوان اولین اثر طبیعی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کوهنوردی در دامنه‌ها و ارتفاعات این قله می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد.


غار کمیشان

از این غار شگفت‌انگیز آثاری باستانی کشف شده که نشان می‌دهد مازندران از اولین مکان‌های روستانشینی است. بازدید از غاری با چنین ویژگی‌ها و عمقی ۶ متری می‌تواند بسیار شگفت‌انگیز باشد.


دریاچه ولشت

این دریاچه آب شیرین در شمال شرقی منطقه ییلاقی کلاردشت قرار گرفته و جزء دریاچه‌های کوهستانی است. در این دریاچه زیبا قایق سواری، شنا و ماهی‌گیری جز تفریحات خانوادگی اوقات فراغت شما را پر خواهد کرد.

جاهای دیدنی استان مازندران


برج لاجیم

این برج از آثار تاریخی است که قدمتی طولانی دارد و در زمان آل زیار و تسلط آن‌ها بر طبرستان ساخته شده است. در داخل این برج کتیبه‌های قدیمی کوفی و پهلوی دیده می‌شود. هنگام سفر به سوادکوه می‌توانید از این برج دیدن کنید.


جنگل راش سنگده

پیاده‌روی در هوای لطیف و پاک جنگل راش بسیار لذت‌بخش خواهد بود. این جنگل به ویژه در فصل زیبای پاییز بسیار دیدنی خواهد بود‌. درختان بلند با برگ‌‌هایی سرخ و زرد که قسمتی از آن‌ها زمین را فرش کرده‌اند منظره‌ای بکر و بی‌نظیر به وجود آورده است.


مسجد جامع بابل

قدمت این مسجد قدیمی به سال ۱۶۰ هجری قمری برمی‌گردد و یک بار در دوره صفوی بازسازی شده است. این مسجد با کاشی‌هایی که روی آن‌ها آیاتی حک شده، تزیین شده است. به علاوه دو سر شرقی و غربی دارد که شکلی هشتی دارند.

جاهای دیدنی استان مازندران


حمام وزیری

این حمام قدیمی در روزگار قاجار جزء خانه‌ی وزیری بوده و به همین دلیل به این نام معروف شده است. این حمام به عنوان یک اثر تاریخی ملی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و نام آن در تاریخ باقی خواهد ماند.


موزه های استان مازندران

از آن جایی که استان مازندران جزء اولین مکان‌هایی است که اقوام مختلف در آن‌ اقامت کرده‌اند، از نظر تاریخی اهمیت زیادی داشته و موزه‌هایی در نقاط مختلف آن دایر هستند. موزه‌های این استان عبارتند از:


موزه تاریخی شهر ساری

این موزه از سه بخش باستان شناسی، مردم شناسی و صنایع دستی تشكیل شده  است. بناهایی چون منوچهرخان كلبادی، خانه نظری و حمام وزیری جزء این موزه تاریخی هستند. 


موزه تاریخی شهر آمل

در این موزه اشیایی با قدمت هزاره سوم قبل از میلاد مسیح نگهداری می‌شوند. شما می‌توانید در این موزه از بخش‌های مختلف باستان شناسی، مردم شناسی و اسناد تاریخی ایران و مازندران دیدن کنید.

جاهای دیدنی استان مازندران


موزه دریایی مازندران

در شهر ساری و در سالن اداره کل بنادر و دریانوردی این موزه بنا شده است. در این موزه موتورخانه برق، دستگاه پرس تعمیرگاه، اولین ساختمان اداری بندر، تخلیه بار از شناور و مراحل ساخت بندر در کنار تصاویری از بندر نوشهر، اعضای گارد بندر، عکسی از تیم تجسس و نجات بندر، عملیات لایروبی توسط شناورهای ارس و خزر نگهداری می‌شوند. 


سایت موزه بین‌المللی گوهرتپه

این منطقه مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد مسیح می‌شود و در دل خود رازهایی از دل تاریخ را جا داده است. از این منطقه آثار تاریخی باستانی زیادی کشف شده که برای کشف اسرار گذشته اهمیت زیادی دارند.


کاخ موزه رامسر

اگر علاوه بر فرهنگ و تاریخ به گل و گیاه علاقه‌مند هستید، بازدید از کاخ موزه را بسیار دوست خواهید داشت. این موزه مربوط به دوران پهلوی بوده و در آن انواع مختلف گونه‌های گیاهی پرورش و نمایش داده می‌شوند.


تفریحات در استان مازندران

بعد از گذراندن روزهای پرمشغله و کاری پیاده‌روی در سواحل استان مازندران بسیار لذت‌بخش خواهد بود. هم‌چنین شما می‌توانید با دیدن مناطق و مناظر طبیعی و تاریخی جاهای مختلف این استان دوران فراغت خود را به بهترین نحو بگذرانید. شما با خانواده و دوستان در جنگل‌های سرسبز پیاده‌روی کنید، به بالای قله‌های بلند بروید و با قایق‌ها دریای زیبای خزر را ببینید. به بازارهای سنتی و شیک این استان سری بزنید و سوغاتی‌های خود را خریداری کنید. بعد از تمام این کارها در رستوران‌ها از خوردن غذاهای محلی لذیذ و خوشمزه لذت ببرید.


اقامت در استان مازندران

از آن جایی که گردشگران زیادی در همه‌ی فصل‌ها به این استان سفر می‌کنند، اقامتگاه‌ها و هتل‌های قدیمی و شیکی وجود دارند که شما می‌توانید در آن‌ها با آرامش خاطر استراحت کنید‌.

اقامت در استان مازندران


بوم‌گردی کیوتی کاتیج

این اقامتگاه از کلبه‌های دو نفره زیبا و مجهزی ساخته شده است که شما می‌توانید در آن‌ها به استراحت بپردازید. فضای این اقامتگاه صمیمی و راحت بوده و حسی خوش به وجود افراد منتقل می‌کند. بوم گردی کیوتی کاتیج در شهر شیرگاه استان مازندران، منطقه لفور، روستای گالشکلا واقع شده است.


اقامتگاه کلبه چوبی الیزه

کلبه‌های چوبی این اقامتگاه مجهز بوده و سرویس‌های بهداشتی، بالکن، تجهیزات پخت و پز و... دارند که اسباب استراحت شما را فراهم کرده‌اند. بنابراین بعد از بازدید از مکان‌های دیدنی سوادکوه و اطراف آن، می‌توانید به جایی حد فاصل شهر شیرگاه و شهر بابل رفته و در این اقامتگاه به استراحت بپردازید.


اقامتگاه بوم‌گردی افضل ره‌آور

هنگام استراحت در اتاق‌های این اقامتگاه که در شهر شیرگاه واقع شده است، چشم‌اندازی از باغ‌های سبز رو به روی شما خواهد بود که برایتان آرامش بخش است. با اینکه فضای این اقامتگاه سنتی است اما تجهیزات کاملی دارند.


هتل وستا

این هتل سه ستاره در تنکابن قرار گرفته است. فضایی شیک و زیبا به همراه تجهیزاتی کامل استراحتی کامل و بی‌نظیر را برای شما رقم می‌زند. از دیگر دلایل محبوبیت این هتل قرار گرفتن آن در مناطق توریستی تنکابن است. هتل وستا در ولی آباد، نعمت آباد، میدان امام، خیابان ولی عصر واقع شده است.

اقامت در استان مازندران


هتل المپیک

این هتل در موقعیتی از شهر آمل قرار گرفته که به بسیاری از مکان‌های دیدنی نزدیک است. این هتل سه ستاره تجهیزات کامل را برای داشتن استراحتی بدون مشکل برای گردشگران فراهم کرده است.


سخن پایانی

استان مازندران یکی از بهترین مقاصد برای گردشگرانی است که می‌خواهند یک سفر بی‌نقص داشته باشند. این استان به دلیل داشتن مناطق طبیعی بکر در کنار آثار باستانی بی‌شمار، می‌تواند تا روزها سفر خوشی را برای شما به ارمغان آورد. در این مقاله تلاش کردیم تا همه آنچه را باید در زمان سفر به مازندران بدانید، به طور کامل در اختیار شما قرار دهیم.

اگر اهل سفر و ایرانگردی هستید، پیشنهاد میکنیم برای صرفه جویی در هزینه های سفر خود از کارت های اعتباری تخفیف هتل، شرکت توسعه هتل سازی دریا استفاده کنید. این کارت های هزینه اقامت شما را در طول سال به شکل چشمگیری کاهش داده و سفری لذت بخش و آرامی را برای شما و عزیزانتان به ارمغان می آورد.


سوالات متداول

1-    مازندران در کجای ایران قرار دارد؟ در قسمت شمالی ایران
2-    بزرگترین شهرستان استان مازندران چیست؟ شهرهای ساری، بابل و آمل سه شهر بزرگ این استان هستند.
3-    مرکز استان مازندران چیست؟ ساری
4-    جنگل مازندران چه حیواناتی دارد؟ انواع مختلفی از گونه‌های حیوانی در جنگل‌های سرسبز این استان زندگی می‌کنند.
5-    قدمت مازندران چند سال است؟ مازندران ۵ هزار سال پیشینه دارد.
6-    جمعیت مازندران چقدر است؟ ۳٬۲۸۳٬۵۸۲ نفر
7-    مساحت مازندران چقدر است؟ ۲۳٬۷۵۶ کیلومتر مربع
8-    آیا مازندران فرودگاه دارد؟ بله سه فرودگاه دارد.
9-    آیا مازندرانی زبان است؟ بله زبان محسوب می‌شود.
10-    مازندران چند شهر دارد؟ ۶۳ شهر


فاصله مازندران با شهرهای دیگر

1-    فاصله مشهد تا مازندران چقدر است؟ ۷۳۶ کیلومتر 
2-    از رشت تا مازندران چند ساعت راه است؟ ۳۶۶ کیلومتر 
3-    از تبریز تا مازندران چند ساعت راه است؟ ۸۹۷ کیلومتر 
4-    فاصله مازندران تا شیراز چقدر است؟ ۱۲۰۳ کیلومتر 
5-    فاصله مازندران تا گرگان چقدر است؟ ۱۳۴ کیلومتر 
6-    فاصله مازندران تا تبریز چقدر است؟ ۸۹۷ کیلومتر 
7-    فاصله مازندران تا اصفهان چقدر است؟ ۷۰۴ کیلومتر 
8-    فاصله مازندران تا مشهد چقدر است؟ ۷۳۶ کیلومتر 
9-    فاصله مازندران تا تهران چقدر است؟ ۲۷۷ کیلومتر