دریاچه ارواح نوشهر

شمال ایران سرشار از جاذبه‌های دیدنی و گردشگری است که تقریباً در تمام روزهای سال گردشگران خاص خودش را دارد. نوشهر از شهر‌های زیبای این اقلیم است که جاذبه های گردشگری فراوانی دارد. دریاچه ارواح نوشهر از جمله این جاذبه‌هاست که یک تجربه متفاوت و فراموش نشدنی را در سفر به گردشگران هدیه می‌دهد. در این مقاله از هتل سازی دریا با ما باشید تا اطلاعات کاملی درباره دریاچه ارواح نوشهر بخوانیم.


دریاچه ارواح نوشهر کجاست؟


تالاب ارواح مازندران، دریاچه ممرز یا دریاچه ارواح نوشهر در 12 کیلومتری نوشهر مازندران و روستای ملا کلا قرار دارد. دریاچه به طول و عرض 700 در 300 متر از انبوه درختان وهم آلود و خشک شده‌ای پوشانده شده است. دریاچه ارواح نوشهر مخصوص کسانی است که علاوه بر طبیعت گردی و سفر، به ماجراجویی و تجربه‌های جدید علاقه بسیاری دارند. قدمت دریاچه ارواح به عهد کرتاسه تا کواترنری می‌رسد و از جمله جاذبه‌های طبیعی – تاریخی کشور به حساب می‌آید؛ از این رو برای حفاظت از گونه‌های گیاهی (مانند درختان توسکا و ممرز) و جانوری و همچنین افزایش اهمیت این منطقه، به شماره 402 ثبت ملی شده است.

دریاچه ارواح نوشهر کجاست؟
 

داستان دریاچه ارواح نوشهر

شاید نامگذاری این دریاچه به «ارواح» کمی کنجکاو کننده باشد. باید بگوییم که ساکنین بومی این دریاچه در آن ارواحی ندیده‌اند؛ بنابراین نامگذاری آن به دلیل وجود ارواح یا طلسم شدگی، شبح آلود بودن فضا یا نحسی آن نیست. منظره‌ای که مرداب و تالاب در آن قرار دارد به طور شگفت انگیزی وهم آلود و کمی ترسناک است. دریاچه‌ای باتلاقی را تصور کنید که درختان خشک شده و پیچ در پیچ از درون آن سر برآورده‌اند که روی تنه آنها خزه‌های تیره رنگ روییده است. فضای مه آلود و همچنین صدای مرموز حیوانات در جنگل این منطقه را هم به تصویر سازی خود اضافه کنید؛ خواهید دید که نام «دریاچه ارواح» بسیار برازنده این محیط است.


فیلم (مستند) دریاچه ارواح نوشهر

فیلم مستند The Lake of Souls (دریاچه ارواح) به کارگردانی رضا جعفری جوزانی درباره این دریاچه موهوم و زیبا است. فیلمی که در ژانر هیجان و وحشت بوده و همچنین از شعرهای مولوی الهام گرفته شده است. سناریو اصلی فیلم را سفر چند جوان به منطقه ممرز و دریاچه ارواح نوشهر تشکیل می‌دهد. در طول این سفر اتفاقات هولناکی برای آنها رخ می‌دهد که هیجان و وحشت را در فیلم به شدت بالا برده است.

دریاچه ارواح نوشهر کجاست؟
 

سئوالات متداول درباره دریاچه ارواح نوشهر

دریاچه ارواح در کدام استان است؟

این دریاچه در استان مازندران و شهر نوشهر قرار دارد.


علت نامگذاری دریاچه ارواح چیست؟

این دریاچه به دلیل فضای موهوم و مرموزی که درختان پیچ در پیچ، مه غلیظ و صدای حیوانات منطقه به «دریاچه ارواح» مشهور شده است.

دریاچه ارواح نوشهر کجاست؟
 

آدرس دریاچه ارواح نوشهر کجاست؟

دریاچه ارواح در 12 کیلومتری نوشهر، منطقه ممرز و روستای ملا کلا قرار دارد.


دسترسی به دریاچه ارواح نوشهر چگونه است؟

برای دسترسی به این دریاچه از مسیر نور به نوشهر رفته و پس از طی 12 کیلومتر از آن، وارد جاده ونوش شوید. در پایان این جاده، وارد جاده فرعی روستای چلندر و روستای صلاح الدینکلا شوید. با عبور از این روستا به محیط بانی منطقه ممرز خواهید رسید. در محیط بانی ترتیب‌های اداری و هماهنگی‌های لازم را برای ورود به این دریاچه انجام دهید و جاده شمالی را تا 10 کیلومتر مسافت ادامه دهید. پس از رسیدن به تابلوی دشت و بند ممرز وارد جاده فرعی آن شوید. با ادامه این جاده به دریاچه ارواح نوشهر خواهید رسید.

دریاچه ارواح نوشهر کجاست؟
 

آیا بازدید از دریاچه ارواح نوشهر خطرناک است؟

در بیشتر اوقات محیط دریاچه ارواح نوشهر مه آلود است و عبور از جاده‌های این منطقه نسبتاً خطرناک است. همچنین هنگام عبور از  منطقه به دلیل بکر بودن آن ممکن است با حیوانات وحشی رو به رو شوید اما این را بدانید که قبل از شما افراد بسیاری از این منطقه به سلامت عبور کرده‌اند.


آیا وجود حیوانات وحشی در دریاچه ارواح صحت دارد؟

منطقه ممرز و دریاچه ارواح یک منطقه بکر است؛ بنابراین حیوانات وحشی همچون گراز در این محیط زندگی می‌کنند. از آنجایی که این حیوانات از انسان می‌ترسند، امکان حضور آنها در محلی که انسان‌ها قرار دارند بسیار پایین است.


آیا امکان بازدید دریاچه ارواح در شب وجود دارد؟

بله اما بسیار خطرناک است؛ چرا که فضای مه آلود و بکر منطقه دید کافی را از رانندگان در شب می‌گیرد. همچنین جاده این منطقه در در شب و بعضی جاها به شدت خطرناک می‌شود؛ بنابراین حتماً در روشنایی روز به دریاچه ارواح نوشهر سفر کنید.

دریاچه ارواح نوشهر کجاست؟