جاذبه های گردشگری شهر اصفهان را بارها باید رفت

جاذبه های گردشگری شهر اصفهان کدامند؟

هر بار که به اصفهان بروید و از جاذبه های گردشگری شهر اصفهان دیدن کنید، خیال بار دیگر به سرتان خواهد زد. این شهر به قدری دیدنی و زیباست که اصلا نمی شود با یکی دوبار سفر کردن، از آن سیراب شد. معماری بی نظیر ایرانی در قالب گنبد مساجد، مقرنس بازارها، کاشی کاری ها، کاربندی و قوس های زیبای نمای پل ها تنها گوشه ای از زیبایی های باورنکردنی اصفهان زیبا هستند. اگر بخواهیم از جاذبه های گردشگری شهر اصفهان از مسجد شیخ لطف الله گرفته تا کلیسای وانک، از بازار قیصریه تا مراکز خرید لوکس، از خانه معتمدی تا دریاچه نمک خور در دل کویر اصفهان و ... بگوییم، مجال تمام کردن نخواهیم داشت. برای همین در اینجا به زیباترین و بهترین جاذبه های گردشگری شهر اصفهان خواهیم پرداخت، که در سفرهای خود باید حتما از آنها بارها بازدید کنید. اصفهان را به جرات می توان گفت از بهترین شهرهای توریستی ایران است که سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می کند. تنوع بافت داخل شهر و انواع جاذبه های دیدنی سبب شده است که برای بسیار از افراد جذاب و خواستنی باشد. 


میدان نقش جهان

جاذبه های گردشگری شهر اصفهان - میدان نقش جهان

میدان امام

محال است کسی در داخل کشور نام این میدان زیبا و دیدنی را نشنیده باشد. یک میدان زنده ی شهری با ابعاد یک در سه (560*160) که هم خودش و هم تمام بناهای اطرافش جزو جاذبه های گردشگری شهر اصفهان به حساب می آیند. مشهورترین جای اصفهان همین میدان است که توانسته به ثبت آثار جهانی یونسکو درآید. این میدان را با نام میدان امام می شناختند. قدمت آن به زمان درخشان صفویان برمی گردد. اوج شوه معماری ایرانی را می توان در دوران صفویه و آثاری که از آن زمان باقی مانده است دید. 


کاخ عالی قاپو

یک ساختمان آجری بسیار زیبا که زمانی کاخ مجلل شاه عباس صفوی بوده است. 48 متر ارتفاع دارد و در 6 طبقه ساخته شده است. تاریخ ساخت این کاخ به سال 1054 هـ.ق برمی گردد. نکته ی جالب در مورد این کاخ این است که بلندترین ساختمان آجری بدون اسکلت است. از نظر فن ساخت، دیتیل ها و اجرای ساختمان هنوز هم برای معماران و هنرمندان جای تحسین دارد. 


مسجد شیخ لطف الله

تنها مسجد بدون مناره! از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری شهر اصفهان که حتما باید به داخل آن بروید و اوج زیبایی کاشی کاری صحن و گنبد آن را ببینید. آرامش اینجا را هیچ جای دیگر نخواهید یافت. نمی توان در کلمه توصیف کرد تنها باید رفت و بودن در ساحت الهی را در این مسجد تجربه کرد. هیچ می دانید که پروسه ی ساخت این مسجد 18 سال طول کشیده است؟ به طرز بی نظیری از نور و رنگ در طراحی و ساخت مسجد استفاده شده است. این مسجد در سمت شرقی میدان نقش جهان قرار دارد. البته تنها مسجد این میدان نیست. 


مسجد امام اصفهان

آن را نام های دیگری مانند مسجد شاه، مسجد سلطانی و مسجد شاه عباسی نیز می شناسند. حتی ان را مهمترین مسجد تاریخی شهر اصفهان می دانند. ترفند معمارانه ی بی نظیری برای وارد شده به مسجد وجود دارد و آن هم خمی است که برای ورود به حیاط به آن داده اند. وقتی وارد مسجد می شود، باید مسیر خود را به سمت صحن که همان سمت قبله است عوض کنید، این زیباترین نوع ورودی برای یک مسجد است. معماری، تزئینات و تناسبات این مسجد در میان جاذبه های گردشگری شهر اصفهان، توریست های زیادی را به خود جذب می کند. معمار این مسجد، استاد علی اکبر اصفهانی بوده است و در آرایه های زیبای آن آثار خوشنویسانی مانند علیرضا عباسی، محمدرضا امامی و عبدالباقی تبریزی به چشم می خورد. 


سردر قیصریه

جاذبه های گردشگری شهر اصفهان - بازار قیصریه
بازار قیصریه

در ضلع دیگر میدان بازار قیصریه وجود دارد. حجره های زیبای اطراف میدان و کسب و کار مردم، حالت زنده و فعالی به میدان داده است. سردر این بازار، یک حوض بزرگ، چهار در فرعی و یک دروازه اصلی را شامل می شود. حتما از اینجا نیز بازدید کنید. جلوه ای متفاوت از بازار اصیل ایرانی با راسته ها و سراها و تیمچه ها خواهید دید. 


سی وسه پل

از دیگر جاذبه های گردشگری شهر اصفهان این پل است که در واقع سی و سه دهانه دارد. این پل را الله وردی خان نیز می نامند. شاید این نام را شنیده باشید. در انتهای خیابان چهارباغ یا خیابان انقلاب اصفهان قرار دارد و آن را سرداری به همین نام در زمان صفویان ساخته است. نورپردازی و هندسه ی بنا از یک طرف، ساخت بنا و فن پل سازی بسیار پیشرفته از سوی دیگر، تمام بازدیدکنندگان این بنا را انگشت به دهان کرده است. 


کاخ چهلستون اصفهان

در قزوین نیز کاخی به همین نام وجود دارد. کاخ چهلستون اصفهان از زیباترین جاذبه های گردشگری شهر اصفهان است که ترکیبی از معماری ایرانی، چینی و فرنگی در ساخت آن به کار رفته است. ستون های بلند نمای ساختمان از دور شما را به خود جذب خواهند کرد. بخشی از ایوان نمای آن بر روی 18 ستون چوبی واقع شده است. باید حتما از نزدیک ببینید. 


منارجنبان

از عمارت های جالب و شگفت آور در اصفهان است. می گویند با تکان خوردن و یا تکان دادن یکی از مناره ها دیگری نیز تکان می خورد و این مسائل دلیلی سازه ای دارد. برای همین نام را را منارجنبان نامیده اند. کاشی کاری نفیس و بسیار ارزشمندی را در این بنای رازآلود خواهید دید. قدمت آن به زمان ایلخانی و حکومت الجایتو برمی گردد. در میان جاذبه های گردشگری شهر اصفهان این بنا را نیز در برنامه سفر خود قرار دهید.


پل خواجو

پل هنرمندان و خوانندگان و شاعران. اگر خوش شانس باشید زمانی که از اینجا رد می شوید، چهچه ی زیبای یکی از محلی ها را خواهید شنید که با صدای آب و طبیعت قاطی می شود و روح را جلا می دهد. این پل در نوع شاهکار به حساب می آید، که زمانی برای تنظیم جریان و شدت آب به کار رفته است. اما به این فکر کنید که چقدر زیبا و ماندنی این کار را انجام داده اند. کاش ما ذره ای در ساخت و سازهای جدید از شاهکارهای معماری مان الهام می گرفتیم. 


کلیسای وانک اصفهان

جاذبه های گردشگری شهر اصفهان - کلیسای وانک

کلیسای وانک

از کلیساهای بسیار زیبای ارمنی است که گنبد مدور نقاشی شده بسیار نفیسی دارد. تمام سقف ها و دیوارها را نقاشی های مفهومی و زیبا پوشانده است. این کلیسا در محله ی جلفا قرار دارد که مسیحی ها و ارمنی های زیادی در این بخش از اصفهان ساکن هستند. تمام نقاشی های این کلیسا روایت از انجیل دارند. حتما در سفرهای خود از این کلیسا نیز دیدن کنید. در میان بهترین شهرهای توریستی ایران، حتما به اصفهان بروید و جاذبه های گردشگری شهر اصفهان را به همراه صدها جاذبه ی دیگر مانند مسجد جامع اصفهان، هشت بهشت، پارک صفه، باغ گلها و باغ پرندگان نیز دیدن کنید.