کاخ مرمر رامسر

کاخ مرمر رامسر یکی از نفیس‌ترین کاخ ها در شمال ایران است.

این کاخ به دستور رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۱۶ در رامسر استان مازندران به بهره‌برداری رسید و تا انقلاب سال ۱۳۵۷ به عنوان اقامتگاه خانواده پادشاهی استفاده می‌شد. ساختمان کاخ در میان باغی به مساحت ۶۰۰۰۰ متر قرار دارد که اولین نهال‌های مرکبات اصلاح شده و گیاهان تزیینی نایاب در این باغ کاشته شده‌است و یکی از جالب‌ترین و متنوع‌ترین باغ‌های ایران است.

معماری این کاخ با زیر بنای حدود ششصد متر و اثر هنرمندان ایرانی است. بنای کاخ از سنگ مرمر سفید رگه در با ایوانی دارای ۴ ستون حجاری شده از سنگ مرمر یکپارچه‌است و در دو سوی پلکان پشت کاخ، دو مجسمه مرمرین ببر قرار گرفته‌است. در ابتدای بنا یک تالار مرکزی قرار دارد که دربهای اتاق‌های جانبی به آن باز می‌شود.


سایر نام های کاخ مرمر

کاخ مرمر با نام های گوناگونی شناخته می شود که عبارتند از کاخ سلطنتی رامسر، کاخ مرمر، باغ رامسر،‌ موزه کاخ رامسر، کاخ موزه مرمر، تماشاگه خزر.

 

کاخ مرمر رامسر


تاریخچه

این کاخ که عمده مصالح مورد استفاده در ساخت نمای آن، سنگ مرمر بوده است، به کاخ مرمر شهرت دارد و یکی از آثار ثبت ملی شده ی ایران است. کاخ مرمر همچنین به نام های کاخ سلطنتی رامسر، باغ رامسر،‌ موزه کاخ رامسر ، کاخ موزه مرمر  و تماشاگه خزر نیز شناخته می شود. تاریخچه ی ساخت این کاخ به سال ۱۳۱۶ بر می گردد. کاخ مرمر به عنوان استراحتگاه خاندان سلطنتی ساخته شد و اقامتگاه موقت و چند روزه ی این خاندان به شمار می امد.بیشتر بخوانید: بهترین سوغات رامسر چیست؟محوطه کاخ موزه رامسر

در این محوطه بزرگ و زیبا که از مراقبت های خاص بهر ه می برد،انواع گیاهان زینتی و خاص وجود دارد .و همچنین در آن اولین مرکبات اصلاح شده نیز کشت شده است.در این محوطه یک درخت کهن کاج نیز وجود دارد که ارتفاع آن بیش از 22 متر است. روبروی ساختمان اصلی یک حوض نسبتا  بزرگ وجود دارد که در آن ماهی های خاویاری پرورش داده می شود.

 

فضای داخلی موزه

فضای داخلی موزه نیز از بسیار زیبا و جذاب می باشد.در داخل موزه نقاشی از افراد مشهور جهان و فرش و پرده های های ابریشم و قیمتی نیز وجود دارد.فضای داخل کاملا مبله می باشد.زیر بنای این کاخ 600 متر است که توسط مهندس هوانس غریبیان ساخته شده که مهندسان ایرانی و خارجی نیز در آن دخیل بودند.

 

کاخ مرمر رامسر


باغ رامسر

باغ ۶۰ هزار متری رامسر که کاخ مرمر در آن واقع شده است، یکی از جالب ترین و متنوع ترین باغ های ایران است که در آن گیاهان تزئینی نایابی کاشت شده است. جالب آنکه گیاه «پسیلتوم نودم» که تنها در قاره آمریکا و ژاپن دیده می شود، در باغ کاخ موزه رامسر پرورش داده شده است. این باغ مجموعا ۱۸۰۰ گونه مرکبات و ۳۰۰  گونه از گیاهانی مثل نخل، کاج و سرو دارد


موزه حمام قدیم

این موزه پس از مرمت و بازسازی در بهار و تابستان سال ۱۳۹۶ در حمام ضلع جنوبی محوطه برپا شد. این حمام دو حوضچه دارد که در یکی از آنها آب گرم طبیعی معدنی و در دیگری آب گرم شده با کوره ریخته می شد. یک چشمه سرویس بهداشتی نیز در این حمام و خارج از قسمت حوضچه‌ها قرار دارد. تجهیزات این بخش توسط شرکت تریبون بلکو آلمان انجام گرفته و در سند مربوطه در سال ۱۳۱۷ خورشیدی آمده است که شرکت مذکور باید کسری های حمام را سریعا تامین کند.

یکی از نکات جالب در مورد این حمام کاشی‌های به کار رفته در آن هستند که از زمان ساخت، بدون کوچکترین تغییراتی تا به امروز باقی مانده اند. آتش خانه با سوخت هیزم منبع گرمایش این حمام بود و آب آن نیز از چشمه ای در جنوب غربی محوطه تامین می شد. با روی کار آمدن پهلوی دوم، تغییراتی در این حمام صورت گرفت؛ سیستم استفاده از آبگرم کوره‌ای زیر حوضچه جای خودش را به سیستم گرمایش و سرمایش موتورخانه داد. در این سیستم از چیلر برای گرم کردن آب استفاده می شد. البته این حمام در دوره پهلوی دوم اصلا مورد استفاده قرار نگرفت و در سال ۱۳۲۰ حمام جدیدی در داخل عمارت ساخته شد. حالا در اینجا می توانید مجسمه های مومی را ببینید و کمی با حال و هوای گذشته آشنا شوید. این حمام قدیمی شامل قسمت های مختلفی شامل خزینه آبگرم ، خزینه آب سرد، سربینه و رخت کن، حوض سربینه و … است. 

 

موزه حمام قدیم رامسر


موزه کاخ رامسر

پس از ثبت این کاخ در آثار ملی , کاخ را تبدیل به موزه نمود و به نامهای (موزه کاخ رامسر ، کاخ موزه مرمر) نام گذاری شد که در نهایت این کاخ به نام «تماشاگه خزر» نام گرفت.

بنا به گفته های تاریخ از این کاخ طی مدت چهار سال توسط خاندان پهلوی در مدت چند روز در سال استفاده شده است که ما بقی آن ارنست پرون همکلاسی محمدرضا شاه در این کاخ اسکان داشته است .

در سال های گذشته بنا بر دلایلی این کاخ تعطیل گشت,دلایلی از جمله سرقت اشیاء و انتقال اقلام داخل کاخ موزه جهت نگهداری به تهران,باعث شد که چند سال این کاخ تعطیل شود.اما در حال حاظر این کاخ در سیاهه آثار ملی قرار گرفت و پس یکسال مرمت و آماده سازی در سوم اسفند ۱۳۷۹ کاخ موزه رامسر (کاخ موزه مرمر) به منظور نمایش کاخ استراحتی رامسر و آثار متعلق به این کاخ و پژوهش روی آثار متنوع مربوط به حوزه ی حاشیه ی دریای مازندران گشایش یافت و با عنوان «تماشاگه خزر» به صورت موزه برای عموم قابل بازدید شد.

 

موزه کاخ رامسر


موزه بین المللی عاج ایران

یکی از موزه های برپا شده در مجموعه کاخ رامسر موزه بین المللی عاج ایران است. بنای متعلق به تاج الملوک -همسر پهلوی اول- را به این موزه اختصاص داده اند و ۳۰۰ اثر ارزشمند از عاج فیل با ارزش ۳۰۰ میلیارد تومان در آن دیده می شود. موزه عاج اولین و تخصصی ترین موزه جهان در خاورمیانه و ایران به شمار می رود و تنها موزه ای است که در آن آثار بسیاری از تمامی زیستگاه های فیل ها گردآوری شده است. این موزه با زیربنای 578 مترمربع در دو طبقه آثاری از هنرمندان شرق و جنوب شرقی قاره آسیا و قاره آفریقا را در خود دارد.

 

موزه بین المللی عاج ایران


عمارتهای دیگر احداث شده در باغ رامسر

در باغ رامسر ۵ عمارت دیگر بنا شده (۳ عمارت در جنوب شامل حمام ،‌ انباری و تاسیسات و در ۲ عمارت در شمال واحد سرایداری و نگهبانی است) حمام قدیم کاخ رامسر تنها در زمان رضاخان مورد بهره برداری قرار گرفته و بعد از آن در سال ۱۳۲۰ در داخل عمارت کاخ ، حمام جدیدی بنا شد ، حمام قدیمی شامل خزینه آبگرم ، خزینه اب سرد (سربین و رخت کن) ، حوض سربین و … بوده و منبع گرمایش آن آتش خانه با سوخت هیزم می باشد و آب آن از چشمه واقع در جنوب غربی محوطه تامین می شده ، البته متاسفانه در جوار حمام باغ رامسر کافی شاپ و رستورانی با مصالح آجر و ایرانیت بنا شده است!! و عمارت انباری به محل فروش صنایع دستی تبدیل شده و یک آلاچیق چوبی در شرق فروشگاه نیز برای فروش سوغات احداث شده و در نهایت در جنوب شرق باغ رامسر سرویس بهداشتی برای بازدیدکنندگان تعبیه شده است.مطالب مرتبط: بهترین مراکز خرید رامسر کدامند؟امکانات کاخ موزه رامسر

در کاخ موزه رامسر گردشگران می توانند از امکانات زیر استفاده کنند:

کافه و رستوران در جوار حمام
فروشگاه صنایع دستی در محل انباری
آلاچیق چوبی فروش سوغات در شرق فروشگاه
سرویس بهداشتی در جنوب شرق باغ

 

کاخ موزه رامسر


برنامه های کاخ موزه رامسر

در سال ۱۳۹۱ مراسم روز جهانی کودک در کاخ رامسر برگزار شد. در همان سال نمایشگاهی با عنوان «رامسر در گذر زمان» نیز برپا شد و ۱۵۰ قطعه عکس و سند، در رابطه با تغییرات شهر رامسر و موزه مرمر، در آن به نمایش درآمد. محوطه این کاخ میزبان جشنواره بهار نارنج در ۲۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۱ نیز بود.

این کاخ موزه برای آینده خود چنین برنامه هایی را در نظر دارد: پژوهش و نمایش مسائل مربوط به حاشیه خزر اعم از مردم شناسی، باستان شناسی، جامعه شناسی، تاریخ و جغرافیای منطقه، تاریخ طبیعی و ایجاد موزه کودکان، بانک اطلاعات، موزه فضای باز و جاذبه های علمی- آموزشی.

آدرس کاخ رامسر: استان مازندران، شهر رامسر، خیابان شهید رجایی (سخت سر سابق)، غرب هتل رامسر.