منظور از ایام پیک (high season) در رزرو هتل چیست؟

ایام پیک در زمان رزرو هتل را بشناسید. چرا که بر روی هزینه اقامت شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود. بهترین زمان برای سفر و رزرو هتل برای هر کشور و هر منطقه متغیر است. در واقع بین فصل ها و گردشگری در ایام پیک سفر برای رزرو هتل ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. از این رو مسافران در انتخاب مقصد حتما از قبل با برنامه ریزی برای سفر خود اقدام کنند تا در ایام پیک سفر دچار مشکل برای رزرو هتل نشوند. با هتل سازی دریا همراه شوید تا با مفهوم high season یا همان ایام پیک آشنا شویم.

منظور از ایام پیک (high season) در رزرو هتل چیست؟


تعیین بهترین زمان برای سفر و رزرو هتل، از دو جهت برجسته است

•    نکته حائز اهمیت اول برای اکثر افراد در سفر کردن، بحث هزینه است. در ایام پیک سفر، اکثر هزینه‌ها مانند هزینه ‌های اقامت (رزرو هتل، آپارتمان و خانه ...)، حمل و نقل، خوراک و... بسیار بالا هستند و می‌توان گفت سفر کردن در این زمان‌ها برای افرادی که هزینه براشون مهم است، می‌تواند سخت باشد.
•    نکته حائز اهمیت دوم، ازدحام و شلوغی است. در ایام پیک سفر، به خصوص در مناطق و فصل‌های توریست پذیر ازدحام و شلوغی جمعیت به حدی است که امکان یافتن اقامتگاه مناسب اگر از قبل هتل یا آپارتمانی رزرو نکرده باشید را دشوار می‌کند.
کشور ایران به دلیل شرایط آب و هوایی خاصی که دارد معمولا در اکثر فصل های سال پذیرای مسافران داخلی و خارجی بسیاری می باشد. در این مقاله قصد داریم ایام پیک رزرو هتل در ایران را برای شما شرح بدهیم.

 

بیشتر بخوانید: شرایط و قوانین پذیرش در هتل


•    فصل های توریست پذیر

 کشور ایران به دلیل اقلیم شرایط آب و هوایی خاص، جاذبه‌های گردشگری بکر و زیبا در بیشتر شهرهای آن، تنوع فرهنگی در هر شهر و منطقه، و وجود آثار باستانی کهن، یکی از بهترین مکان ها برای سفر است که هر ساله توریست های زیادی از سراسر جهان برای بازدید به آن سفر می کنند. ایران در تمامی فصل ها پذیرای مسافران توریستی است. مثلا کیش در تابستان هوای آب و هوای گرم و طاقت فرسایی دارد، بنابراین در اوایل فصل دی تا اواخر فروردین پیک مسافرت ها در آن زیاد می باشد، بنابراین رزرو هتل در این ایام به دلیل وجود توریست ها و سایر مسافران بسیار سخت و پرهزینه می باشد. 
در سایر شهرهای ایران هم بسته به شرایط آب و هوایی آن در هر فصل پیک رزرو هتل متفاوت است. بعضی شهر ها در فصل تابستان ایام پیک سفر است بعضی در زمستان، پس برای رزرو هتل در هر شهر باید شرایط آب و هوایی آن را در نظر بگیرید که ایام پیک است یا نه بعد اقدام به سفر کنید. برای افرادی که هزینه سفر براشون مهم است و تمایل دارند سفر کم هزینه ای داشته باشند سعی کنند در فصل های غیر توریست پذیر و غیر تعطیلات اقدام به سفر کنند که هزینه رزرو هتل کمتر است.

منظور از ایام پیک (high season) در رزرو هتل چیست؟
 

•     ایام پیک مسافرت و بهترین زمان برای سفر

ایام پیک مسافرت و بهترین زمان سفر در ایران برای رزرو هتل شامل:

1.     دو هفته اول فروردین پیک مسافرت به خاطر شرایط آب و هوایی بسیار لذت بخش فصل بهار در بیشتر شهرها، تعطیلات نوروزی و اینکه مناطق توریستی شلوغ تر می شوند قیمت‌ها به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند. بنابراین این فصل به دلیل قیمت‌های بسیار بالا و ازدحام جمعیت فصل مناسبی برای سفر و رزرو هتل نیست. 
2.    ایران در فصل تابستان به علت تعطیلی مدارس، در مناطق شمال غربی و سواحل دریای خزر چون دارای دمای هوای مناسب تری است پیک مسافرت های داخلی بالاتری دارد، در نتیجه قیمت رزرو هتل نسبتا بالا است.
3.    دو هفته آخر زمستان که هوا کم کم رو به گرم شدن می کند، زمان بسیار مناسبی برای سفر است، چون مناطق گردشگری هنوز شلوغ نشده و هتل ها دارای اتاق خالی هستند، بنابراین قیمت های آن برای رزرو ارزان تر است.
4.    در ایران در اوایل پاییز که مدارس بازگشایی می شوند پیک مسافرت داخلی کاهش چشمگیری خواهد، در نتیجه ایام پیک در رزرو هتل، حمل و نقل عمومی نیست و بهترین فرصت برای کسانی است که تمایل به داشتن یک سفر کم هزینه را دارند.
5.    ایام پیک سفر در تعطیلات آخر هفته و سایر تعطیلات رسمی در ایران آن هم اگر شرایط آب و هوایی مناسب باشد، بسیار بالا است.


بیشتر بخوانید: کامل ترین راهنمای اصطلاحات هتل ها


•    ایام پر از گردشگر

از جمله موارد مهم در حوزه‌ی گردشگری و سفر که در رزرو هتل تاثیر گذار است، موضوع «سیزن‌های گردشگری» است. در واقع  مسئله ای که اهمیت دارد و باید مورد بررسی قرار گیرد آن است که ایام پر از گردشگر، رابطه مستقیمی با فصل‌های سال دارد. ازاین‌رو برای مسافران بسیار مهم است که در انتخاب مقصد و برنامه‌ریزی برای سفر به این مسئله توجه ویژه ای داشته باشند. فصل‌ها و یا سیزن‌ها در حوزه‌ی فعالیت گردشگری به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:


1.    های‌ سیزن (Season high )

های سیزن فصلی است که گردشگری رونق می‌گیرد و زمان خوبی برای سفر به مقصدی خاص است. مثلا در ایام عید نوروز (فصل بهار) همه جای ایران، های‌سیزن محسوب می‌شود. اگر قصد سفر به شهرهای جنوبی مانند کیش، قشم و ... را دارید، فصل «های سیزن» آن زمستان دانست. تبریز «های سیزن» آن چون زمستان ها بسیار سرد می باشد، فصل تابستان می باشد. البته گاهی های سیزن، یک فصل کامل را شامل نمی شود. مثلا در ایران چون پیک گردشگران خارجی در ماه های آبان و آذر، اردیبهشت و خرداد بیشتر می باشد، این ماه ها به عنوان «های سیزن»  معرفی می‌شوند. در فصل های سیزن ممکن است با مسائلی مانند شلوغی جاذبه‌های گردشگری، پر بودن هتل‌ها، گران بودن قیمت رزرو هتل‌ها و بلیط های حمل و نقل عمومی روبه رو شوید.


2.    شولدر سیزن (Season shoulder)

شولدر سیزن یا فصل معمولی، فصلی بین های سیزن و لو سیزن است که هوا به خوبی سایر فصل های سیزن نیست، اما کمی دلپذیر می باشد در نتیجه یکی از بهترین زمان ها برای سفر می باشد، چون قیمت کمتری نسبت به سایر سیزن ها برای حمل و نقل و رزرو هتل می‌توانید پرداخت کنید.

منظور از ایام پیک (high season) در رزرو هتل چیست؟
 

3.    لو سیزن (Low-Season)

فصل لو سیزن یا آف سیزن (Off-Season) فصلی است که در آن گردشگران به دلایلی مانند آب و هوای نامطلوب، نبود خدمات کامل، تمایل به سفر ندارند ( فصل ریزش گردشگران). بسیاری از گردشگران حرفه ای معمولا در لو سیزن به سفر می روند، چون در این فصل می‌توانند کمترین قیمت ها و خلوت ترین جاذبه های گردشگری را تجربه کنند.

پیشنهاد می‌کنیم اگر اهل سفر و ایرانگردی هستید، از کارت های اعتباری تخفیف هتل، شرکت هتل سازی دریا استفاده نمایید. این کارت ها هزینه اقامت و سفر شما را به شکل چشمگیری کاهش میدهد. شما با استفاده از این کارت‌ها می‌توانید در 28 شهر گردشگری ایران با هزینه امروز، هتل خود را برای 10 سال آینده رزرو نمایید. برای اطلاعات بیشتر روی بنر درج شده کلیک نمایید.

تخفیف هتل