کلیسای وانک اصفهان، جلوه بی نظیری از هنر معماری و نقاشی

کلیسای وانک کجاست؟

کلیسای وانک، یکی از 13 کلیسای باقیمانده در اصفهان است. این کلیسا از لحاظ معماری و تزئینات یکی از کلیساهای بی نظیر در ایران محسوب می شود. نام دیگر این کلیسا آمناپرکیچ است که مسیحیان جهان آن را به این نام می شناسند. وانک به زبان ارمنی، معنای صومعه را می دهد.  همراه با هتل سازی دریا باشید و از کلیسای وانک به صورت مجازی دیدن فرمایید. 

تار موی کلیسای وانک
 تار موی کلیسای وانک واقع در خیابان جلفا


تاریخچه کلیسای وانک

کلیسای وانک در محله جلفا واقع شده است. در گذشته های دور ارامنه مهاجری که به ایران آمده بودند، در این محله ساکن شدند. داستان از این قرار بود که شاه عباس اول، پادشاه دوران صفویان، در یکی از جنگ هایش با عثمانیان به سپاهیانش دستور داد تا عقب نشینی کنند. سپاه ایران نیز در مسیر بازگشت از ارمنستان می گذشت. شاه عباس مجبور شد تا دستور دهد قسمت های زیادی از مسیر را برای جلوگیری از حمله عثمانیان به ایران، نابود کنند. از آنجا که در این ماجرا مردم ارمنستان در خطر کشتار قرار داشتند، شاه عباس تصمیم گرفت آنها را با خود به ایران بیاورد. او محله جلفا را به ارامنه اهدا نمود.
ارامنه به مرور زمان در این محله ساخت و ساز نمودند و برای خود شهر کوچکی در این محله بنا کردند. این کلیسا در همان زمان توسط ارامنه ساخته شد. ساختار اولیه این کلیسا با بنایی که ما امروز در اصفهان می بینیم، کاملا متفاوت بوده است. کلیسا در آن زمان تنها ساختمان کوچکی در بخش جنوب غربی بنای امروزه بوده است. آن زمان به این کلیسا جاکوب یا همان یعقوب می گفتند. ارامنه پس از 50 سال و در زمان حکومت شاه عباس دوم بنای اصلی کلیسا را ساختند، که تقریبا همین بنای امروزی می باشد.

 

کارت تخفیف هتل، هتل سازی دریا

 
معماری کلیسای وانک

مساحت کلیسا حدود 8700 متر مربع است. نمای بیرونی کلیسا برعکس اغلب کلیساها که با سنگ پوشیده شده است، آجرپوش می باشد. 
در طی سالیان مختلف این کلیسا تغییرات زیادی کرده است و بخش هایی به آن اضافه شده که اهمیت آن را بیشتر می کند. پلان کلیسای وانک اصفهان به صورت مکعب مستطیل می باشد.
یکی از نکات جالب توجه در معماری گنبد بزرگ این کلیسا، شباهت آن به گنبد مساجد است. عموما گنبد کلیساها به صورت مخروطی شکل ساخته می شود. اما گنبد این کلیسا به مانند مساجد مدور می باشد. 

گنبدهای کلیسای وانک
 گنبدهای کلیسای وانک


بخش های کلیسای وانک 

کلیسای وانک متشکل از بخش های مختلفی می باشد. در هر کدام از این بخش ها آثار جالبی نگهداری می شوند، که بازدید از هر کدام از آنها بسیار جالب است. برای مثال تار موی کلیسای وانک یکی از آثار جالب اینجا به حساب می آید. این تار مو متعلق به دختری 18 ساله بوده که توسط قلمی از جنس الماس روی آن جمله ای از کتاب مقدس تورات حک شده است. 
همچنین نقاشی های کلیسای وانک بسیار منحصر به فرد و جالب هستند. این نقاشی ها بیانگر داستان های تورات می باشند. برخی از این نقاشی ها روی بوم و تخته و پارچه کشیده شده اند و در محراب و بر روی یکسری از دیوارها آویخته شده اند. بعضی دیگر نیز دیواری هستند یا روی قطعه های سنگی کشیده شده اند. از معروفترین این نقاشی ها هفت طبقه آسمان و به تصویر کشیدن بهشت و دوزخ است.

نقاشی کلیسای وانکنقاشی های کلیسای وانک

 

کتیبه های ورودی کلیسای وانک نیز یکی از آثار مهم این مکان به حساب می آیند. در کل چهار کتیبه در کلیسا موجود است که نوشته سه تا از آنها یکی می باشد.
چاپخانه کلیسای وانک اولین چاپخانه مدرن ایران می باشد که با حروف چینی کتاب ها را چاپ می کرد. پیش از آن چاپ سنگی در ایران رواج داشت.


کتابخانه کلیسای وانک

در کنار موزه این کلیسا، کتابخانه ای وجود دارد، که در آن اسناد و کتب تاریخی ارزشمندی نگهداری می گردد. قدمت این اسناد و کتاب ها بسیار زیاد است و به بالای چهارصد سال می رسد. بیش از سی هزار نسخه اثر در این کتابخانه نگهداری می شوند. تنها ارامنه می توانند از این کتابخانه استفاده نمایند. 
مجسمه های سنگی داخل کلیسا
مجسمه های سنگی ای که داخل محوطه کلیسا قرار گرفته اند، تندیس های نیم تنه مشاهیر ارمنی می باشند. این مجسمه ها شامل تندیس افرادی مانند مسروپ ماشتوتس، کسی که الفبای ارمنی را ابداع کرد، تندیس خاچاطور کساراتسی اسقف اعظم ارامنه و خیلی افراد به نام دیگر می شود. مجسمه مرد ایستاده رو به روی کلیسای وانک متعلق به همان اسقف اعظم می باشد.

مجسمه‌های سنگی داخل کلیسامجسمه‌های سنگی داخل کلیسا


موزه کلیسای وانک

از آنجا که کلیساها در طول تاریخ علاوه بر اینکه محلی برای عبادت بوده اند، مکانی برای اشاعه فرهنگ مسیحیت نیز بوده اند، در این کلیسا نیز موزه ای وجود دارد که در آن آثار ارزشمند مربوط به فرهنگ ارامنه به نمایش گذاشته شده است. 


برج  ناقوس

در بدو ورود به حیاط کلیسا با برج ناقوس که با نام برج ساعت نیز شناخته می شود، رو به رو می شوید. این برج دارای سه طبقه می باشد. ساعت بزرگی در نمای طبقه دوم نصب گشته که وزن آن حدود 300 کیلوگرم می باشد. این ساعت توسط ماردیروس گیورگ هور دانانیان به یادبود برادرش ساخته شده و به کلیسا اهدا گشته است. صدای ساعت برج همزمان با نواخته شده ناقوس ها به صدا در می آیند و در آن لحظه محله جلفا پر می شود از طنین آهنگین آنها. 

 

مطالب مرتبط: بهترین هتل های  اصفهان برای اقامت کدامند ؟


گنبدهای کلیسای وانک

گنبدهای کلیسای وانک، یکی از جالب ترین بخش های کلیسا به حساب می آید.  بر سقف بنای کلیسا دو گنبد ساخته شده است. گنبد بزرگ بر فراز محراب کلیسا قرار گرفته است و گنبد کوچک نیز در بالای تالاری که محل تجمع مردم می باشد. گنبدهای کلیسا بر ستون های مربع شکلی با طاق نماهای بلند بنا گشته اند. 


نمازخانه کلیسای وانک

یکی از بخش های کلیسا نمازخانه ای است که به شکل متوازی الاضلاع ساخته شده است. این نمازخانه از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول آن شبستان است. بخش دوم نیز مربوط به اجرای مراسم مذهبی در ایام به خصوص می باشد. این بخش زیر گنبدخانه قرار گرفته است. 


بنای یادبود شهدای نژادکشی ارامنه

زمانی که وارد محوطه کلیسا می شوید، سازه ای خاص نظر شما را به خود جلب می نماید. این بنا در شصتمین سالگرد نسل کشی ارامنه و توسط عثمانیان ساخته شده است. بنا متشکل از چهار ستون است و به شکل هندسی مربع ساخته شده است. 

بنای یادبود شهدای نژاد کشی ارامنه
بنای یادبود شهدای نژاد کشی ارامنه

 

چگونه به کلیسای وانک برویم؟

کلیسای وانک در مرکز شهر اصفهان و در محله جلفا قرار گرفته است. برای رفتن به این کلیسا باید به خیابان حکیم نظامی بروید. پس از چهارراه اول وارد کوچه کلیسا بشوید. 


سوالات متداول درباره کلیسای وانک اصفهان


ساعات کاری  کلیسای وانک 

از ساعت 8:30 تا 13:30  و از ساعت 16 تا 18:30 بازدید از کلیسای وانک امکان پذیر می باشد.


در چه روزهایی می توان از کلیسا بازدید کرد؟

بازدیدکنندگان می توانند همه روزه در دو بازه زمانی از این کلیسا دیدن فرمایند. 


شماره تلفن کلیسای وانک چند است؟

03136243471


آیا برای بازدید از کلیسای وانک محدودیت زمانی در نظر گرفته شده است؟

بله. کلیسا در تعطیلات رسمی، روز اول نوروز و مناسبت های مذهبی ارامنه تعطیل می باشد. 


آیا بازدید از کلیسای وانک برای عموم امکان پذیر می باشد؟

بله بازدید برای عموم آزاد می باشد.