آبشار مارگون، بلندترین آبشار چشمه ای دنیا

آبشار مارگون کجاست؟

آبشار مارگون از جاذبه های طبیعی استان فارس می باشد. این آبشار با هفتاد متر ارتفاع از باشکوه ترین آبشارهای ایران محسوب می شود. هزاران چشمه ای که از دل کوه می جوشند، منبع آب سرازیر شده از این آبشار می باشند. به همین دلیل، مارگون به آبشار چشمه ای مشهور شده است. این آبشار بزرگ ترین و بلندترین آبشار چشمه ای دنیا به حساب می آید. تعداد چشمه هایی که به حالت آبشار از نقاط مختلف کوه سرازیر هستند، به طور دقیق مشخص نیست. گاهی اوقات چشمه های جدیدی در دل کوه ایجاد می شود و بعضی مواقع چشمه های قبلی خشک می شوند. در پایین این چشمه ها، رودخانه ای سرازیر شده است، که بسیار پر آب می باشد و تا سپیدان امتداد پیدا کرده است. هتل سازی دریا در این مطلب قصد دارد تا اطلاعات کاملی در مورد این آبشار زیبا در اختیار شما عزیزان قرار دهد.
در اطراف آبشار درختان متنوع جنگلی از جمله درختان سیب، زالزالک و بوته های زرشک روییده شده است، که همگی این عناصر با هم، طبیعتی بسیار زیبا خلق کرده اند.


نمایی از آبشار مارگون


بهترین زمان بازدید از آبشار مارگون

آب و هوای این منطقه کاملا کوهستانی و خنک می باشد. به طور کلی بهترین فصل سفر به این منطقه در بهار و تابستان است. آبشار مارگون در فصل بهار، از تمامی فصول پر آب تر است، و چشم انداز اطراف نیز سرسبزتر و با طراوت تر می باشد. همچنین وجود لاله های واژگون در این فصل منظره کم نظیری در اطراف آبشار به وجود می آورد. به همین خاطر شاید بهترین فصل برای بازدید از این منطقه باشد. آب این آبشار حتی در گرم ترین فصل سال هم سرد است و دمایش کمتر از ده درجه سانتی گراد می باشد.
در فصل های سرد اطراف آبشار قندیل های یخی بلورین بسته می شود که منظره آبشار را بسیار زیبا جلوه می دهد. اما از آنجایی که مسیر این آبشار کوهستانی است، در فصول سرد و هنگام بارش برف، راه های ارتباطی به این جاده قطع می شوند. همچنین در مسیر دسترسی به این منطقه کوهستانی احتمال ریزش برف های سنگین، بازدید از آن را مشکل می سازد. 


جاذبه های گردشگری شیراز


فضای پارکینگ در محوطه محدود است، به همین خاطر پیشنهاد ما این است که در فصل های شلوغ و روزهای تعطیل خود را در ساعات اولیه روز به آنجا برسانید. به این وسیله هم در ترافیک نمی مانید، هم از مناظر بیشتر لذت خواهید برد. 


آبشار مارگون در زمستان


امکانات رفاهی اطراف آبشار مارگون

محوطه این آبشار دارای پارکینگ عمومی و سرویس بهداشتی است. البته به خاطر این که انتهای محیط آبشار بن بست است و آبشار روی یک دره پرشیب قرار گرفته است، فضای کمی برای نشستن و پارک کردن خودرو وجود دارد. زمانی که تعداد بازدیدکنندگان در این منطقه زیاد می شود، مشکلات ترافیکی به وجود می آید. 


رستوران ها وغذاخوری های اطراف آبشار مارگون

شما می توانید برای صرف غذا به رستوران های تنگ مروارید، نون و نمک، کوهساران و چهار گل بروید که هر کدام در فاصله های مختلف و کمتر از 60 کیلومتری آبشار قرار گرفته اند. 


روستای مارگون

روستای مارگون در نزدیکی آبشار قرار دارد. آبشار نام خود را از همین روستا وام گرفته است. روستا روی شیب کوهستانی قرار گرفته است. به همین دلیل بافتی متمرکز و پلکانی دارد. مصالح به کار رفته در خانه های قدیمی، خشت، چوب، سنگ و گل می باشد. کوچه، پس کوچه های آن پر از باغات گردو و سیب است. 
 اصالت مردم روستای مارگون، لر است و آنها با لهجه شیرین لری سخن می گویند. بسیار مهمان نواز و خونگرم هستند و به خوبی از گردشگران پذیرایی می کنند.  این روستا در زمستان یکی از مقاصد جذاب گردشگری فارس محسوب می شود.
اهالی این روستا رسوم زیبا و جالبی دارند. یکی از آن رسوم این است که زمان جشن ازدواج، عروس و داماد به همراه مهمانانشان، لباس های زیبای محلی شان را به تن می کنند و همگی با هم به سمت آبشار می روند و مدت زمانی آنجا می مانند و با آبشار عکس های یادگاری می گیرند.


تصویری از روستای مارگون


اقامت در مارگون

شهرداری برای برپایی چادر و اقامت گردشگران مکان های مسطحی در محوطه پارکینگ تهیه کرده است. به این صورت گردشگران علاقه مند، می توانند در این مکان کمپ بزنند.
همچنین در اطراف آبشار اقامتگاه های مناسبی برای گردشگران تهیه شده است، تا بتوانند شب خود را در این منطقه سپری کنند. هتل های نزدیک آبشار مارگون شامل هتل عدلو در فاصله 22 کیلومتری، هتل تنگ مروارید در 25 کیلومتری، هتل ابراهیم نیازی در 47 کیلومتری و هتل مادربزرگ که در 62 کیلومتری آن قرار گرفته اند.
اقامت در روستای مارگون نیز امکان پذیر است. در این روستا، هتل و مهمانسرا وجود ندارد. اما شما می توانید در اقامتگاه های بومگردی این روستا بمانید و از نزدیک با زندگی روستاییان ساده دل و صمیمی این منطقه آشنا شوید. ضمن اینکه چند روزی آب و هوای تازه و روح نواز کوهستان را استشمام می نمایید. 

 

کارت تخفیف هتل


مسیرهای دسترسی به آبشار مارگون

برای رفتن به این آبشار باید خود را به مرز بین استان فارس و کهکیلویه و بویر احمد برسانید. بعد راهی شهرستان سپیدان شوید. در محوطه پارکینگ ماشین خود را پارک نمایید و سپس 800 متر تا آبشار راهپیمایی دارید. مسیر پیاده روی به خاطر راحتی گردشگران سنگفرش شده است و پله های سیمانی هم راه رفتن در این مسیر را ساده تر کرده است. 

 

فاصله تهران تا مارگون 828 کیلومتر است یعنی از تهران تا آبشار حدود ده ساعت در راه خواهید بود.
اگر از افرادی هستید که دوست دارید به شیراز سفر کنید و بعد برای بازدید آبشار بروید، باید بدانید که فاصله شیراز تا مارگون حدود 160 کیلومتر است. برای رفتن به آبشار مارگون از این مسیر، باید به سمت سپیدان حرکت کنید و از آنجا مسیر روستای کمهر را ادامه دهید. در اواسط راه به سمت کاکان بپیچید و به جوب خله بروید. اگر از این مسیر به مارگون می روید پیشنهاد می کنیم در هشت کیلومتری آبشار از بستنی سنتی محمد، میل کنید.
فاصله یاسوج تا مارگون حدود 45 کیلومتر می باشد. اگر از سمت یاسوج به این آبشار می آیید، می توانید به سمت جاده کاکان بروید و از آنجا راهی کمهر شوید. بعد مسیر جوب خله و مارگون را انتخاب کنید. 
 


آبشار مارگون در تابستان